Świątkiewicz: słuchanie stało się częścią mojego zawodu

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2018 13:50
- Słuchając, często koncentruję się na wybranych aspektach wykonawczych, na porównaniach, na szukaniu rozwiązań, które mogę przejąć – mówił w Dwójce klawesynista Marcin Świątkiewicz.
Audio
  • Marcin Świątkiewicz o ulubionych nagraniach (Po herbacie/Dwójka)
Marcin Świątkiewicz
Marcin ŚwiątkiewiczFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Marcin Świątkiewicz prezentował w audycji "Po herbacie" ważne dla siebie nagrania. Gość zdradził, że dokonując wyboru, unikał utworów, którymi łączą go więzy wyłącznie emocjonalne. - Pomyślałem, że ciekawsze będą utwory, które miały dla mnie znaczenie bardziej merytoryczne, które wywarły na mnie wrażenie.

Jednym z takich dzieł były "Cztery pieśni na przekroczenie progu" Gérarda Griseya, które Marcin Świątkiewicz usłyszał na zajęciach z kompozycji u Andrzeja Chłopeckiego. – Kompozycji Griseya nie poprzedził żaden komentarz. Dla mnie to był moment nowego otwarcia, bo nigdy wcześniej takiej muzyki nie słyszałem.

W audycji muzyk przywołał też nagranie artysty, od którego zaczęła się jego przygoda z muzyką dawną, ale też utwory, których twórcy umieli połączyć muzykę z tekstem, nie gubiąc znaczenia słów. Nie zabrakło też wspomnienia pewnego listopadowego wieczoru z czasów szkoły średniej, gdy Marcin Świątkiewicz zachwycił się trąbką Tomasza Stańki.

***

Tytuł audycji: Po herbacie

Prowadziła: Agata Kwiecińska

Gość: Marcin Świątkiewicz (klawesynista)

Data emisji: 10.11.2018

Godzina emisji: 17.00

bch/jp

Czytaj także

Lilianna Stawarz: debiutowałam na przekrzywionym pianinie

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2018 14:23
- Na zakończenie szkoły średniej mój profesor zaproponował mi koncert z orkiestrą kameralną. Byłam zachwycona, choć grałam w domu kultury we Włocławku na pianinku, które miało podciętą jedną nóżkę i było przechylone. Na szczęście się nie bujało - opowiadała w Dwójce znakomita klawesynistka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dębicz: bez Marka i Wacka nie byłoby mnie jako pianisty

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2018 16:00
- Moi rodzice mieli płyty winylowe tego duetu. Stanowiły one dla mnie punkt zapalny -wszechstronny pianista opowiadał w Dwójce o nagraniach, które wywarły na niego największy wpływ.
rozwiń zwiń