Chopin na dawnych instrumentach. Kogo docenią Koch i Demidenko

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2018 13:00
- To, jak jurorzy będą oceniać uczestników Konkursu, wpłynie na to, jakie wartości ostatecznie zyskają stempel artystycznej chopinowskiej doskonałości i wierności historycznemu ideałowi - o sędziach I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych opowiadał w Dwójce Andrzej Sułek.
Audio
  • Chopin na dawnych instrumentach. Kogo docenią Koch i Demidenko (Fortepianiści/Dwójka)
Nicolai Demidenko (fot. Mercedes Segovia) i Tobias Koch (fot. Marion Koell)
Nicolai Demidenko (fot. Mercedes Segovia) i Tobias Koch (fot. Marion Koell)Foto: materiały promocyjne

Paul Badura-Skoda 1200.jpg
Paul Badura-Skoda. Prekursor gry na dawnych instrumentach

Przed konkursowymi zmaganiami, które odbędą się w dniach 2-14 września 2018 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Andrzej Sułek w audycji "Fortepianiści" rozpoczął prezentację jurorów tych zawodów. Wśród nich znalazł się rosyjski pianista Nikolai Demidenko. - To muzyk doświadczony i o ogromny dorobku, dlatego jego spojrzenie na to, co czynią młodsi przy fortepianie, może mieć duże znaczenie - oceniał Andrzej Sułek.

Prowadzący audycję zwrócił uwagę, że Demidenko ma w dorobku tylko jedną płytę nagraną na fortepianie historycznym, zrealizowaną w ramach "czarnej serii" dla Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. - Może to budzić niepokój, bo Demidenko nie poszedł za głosem i brzmieniem dawnego fortepianu, ograniczając się w swej dotychczasowej działalności do tej jednej próby. Czy na konkursowe wykonania będzie patrzył z punktu widzenia pianisty, który spróbował, ale nie jest przekonany? A może będzie starał się nie oceniać przez pryzmat specyfiki dawnego instrumentu, ale przez pryzmat uniwersalnych wartości, które niesie muzyka Chopina - zastanawiał się Andrzej Sułek.

Zupełnie inaczej w konkursowym kontekście prezentuje się dorobek kolejnego jurora Tobiasa Kocha. Pianista ten od początku swojej kariery poświęcił się studiowaniu gry na instrumentach z epoki. W jego przypadku Andrzej Sułek zwrócił uwagę na wątpliwości, jakie może Koch mieć wobec instrumentów przygotowanych na zawody przez NIFC.

W audycji zabrzmiały też utwory, spośród których uczestnicy I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych mogą wybierać w pierwszym etapie zmagań: Johanna Sebastiana Bacha - wybrane Preludia i fugi, Fryderyka Chopina - wczesne polonezy, polonezy Karola Kurpińskiego, Michała Kleofasa Ogińskiego i Marii Szymanowskiej.

***

Tytuł audycji: Fortepianiści

Prowadzi: Andrzej Sułek

Data emisji: 5.08.2018

Godzina emisji: 16.00

bch/jp

Czytaj także

Wojciech Świtała: Chopin towarzyszy mi przez całe życie

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2018 09:00
- Twórczość Chopina jest ze mną cały czas. Na początku wykonawstwo na współczesnym fortepianie, później poszukiwania na instrumencie historycznym, w końcu pedagogika. Dzięki temu widzę jego muzykę z szerokiej perspektywy - mówił w Dwójce znakomity pianista.
rozwiń zwiń