Wiele tożsamości latynoskiej klasyki

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2014 15:00
- Muzyka Ameryki Południowej brzmi, jakby pochodziła z wielu epok i kontynentów - podkreślał dyrygent José Maria Florêncio, opowiadając o swoim niedzielnym koncercie z Polską Orkiestrą Radiową.
Audio
  • Wiele tożsamości latynoskiej klasyki (Filharmonia Dwójki)
Jos Maria Florncio
José Maria Florêncio Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

Wieczór (2 lutego) w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego wypełniła muzyką brazylijska i argentyńska, a w roli solisty wystąpił znakomity polski gitarzysta Łukasz Kuropaczewski.

José Maria Florêncio w rozmowie z Beatą Stylińską przyznał, że na jego muzyczne wybory duży wpływ wywiera podwójna tożsamość narodowa. Brazylijczyk z pochodzenia, już trzy dekady swojego życia spędził w Polsce. Dziś mówi: - Jestem konsulem honorowym Brazylii w Polsce oraz wiceprezesem Stowarzyszenia Polonijnego w São Paulo. Naturalnie prezentuję utwory brazylijskie nad Wisłą, a polskie - w Brazylii. Inna sprawa, że w obu wypadkach przydaje się również promocja tej muzyki we własnym kraju... - dodaje.

Dyrygent niedzielnego koncertu wprowadził słuchaczy Dwójki w historię oraz estetykę muzyki latynoamerykańskiej i przybliżył historie miłosne stojące za dwoma utworami programu. Co ciekawe, jedna z nich dotyczy... kota i jaskółki. Taka konfiguracja nie ujmuje jednak historii tragizmu.

José Maria Florêncio opowiadał również o gwałtownym rozwoju wirtuozerii gitarowej w Polsce. - Gdy tu przybyłem, brakowało instrumentalistów, których można by pokazać na publicznym koncercie. - mówił wprost. - Potem nagle wszystko się zmieniło i edukacja osiągnęła bardzo wysoki poziom. Najpierw pojawił się Krzysztof Pełech, a następnie cała plejada świetnych gitarzystów, a wśród nich Łukasz Kuropaczewski...

Ten ostatni był drugim rozmówcą Beaty Stylińskiej. A oto program niedzielnego koncertu, na którym wystąpili obaj artyści:

César Guerra-Peixe - O Gato Malhado

Joaquin Rodrigo - Concierto de Aranjuez

Heitor Villa-Lobos - Koncert na gitarę i małą orkiestrę

Alberto Ginastera - Estancia, suita baletowa

mm/bch

Czytaj także

Jak Karol Radziwonowicz płakał przez Chopina

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2015 19:00
- Muzyki uczył mnie ojciec. W domu nazywałem go "tatą", ale na lekcji musiałem mówić "panie profesorze" - opowiadał w Dwójce Karol Radziwonowicz, pianista znany słuchaczom Dwójki jako sędzia "Płytowego Trybunału Dwójki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Daniel Stabrawa: zdobył Berlin, bo przegrał w Moskwie

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2013 11:00
- Każdy ucząc się gry na instrumencie, myśli o tym, żeby później stać na scenie i grać solo. Ludzie nie wiedzą, co to za męka podróżować jako solista po świecie. Gra się 45 minut, wszyscy Cię podziwiają, a potem jest pustka - mówił w audycji "Five o'clock" wybitny skrzypek i koncertmistrz Filharmonii Berlińskiej Daniel Stabrawa.
rozwiń zwiń