REKLAMA

Maria João Pires i jej protegowany

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2014 10:30
Na Festiwalu "Chopin i jego Europa" portugalska pianistka wystąpiła ze swoim podopiecznym - młodym Francuzem Julienem Brocalem.
Maria Joo Pires jest stałym gościem Festiwalu Chopin i jego Europa. Tym razem przedstawiła warszawskiej publiczności muzykę Schuberta
Maria João Pires jest stałym gościem Festiwalu "Chopin i jego Europa". Tym razem przedstawiła warszawskiej publiczności muzykę SchubertaFoto: Governo De Sergipe, lic. CC (wikipedia)

Maria João Pires po raz pierwszy wystąpiła publicznie w wieku siedmiu lat, grając koncerty fortepianowe Mozarta w Porto. trzy lata później odebrała najwyższą portugalską nagrodę dla młodych muzyków. Już w trakcie studiów rozpoczęła występy na całym świecie z najważniejszymi orkiestrami, do których należą Filharmonicy Berlińscy, The Boston Symphony Orchestra, The Royal Concertgebouw Orchestra, The London Philharmonic, Orkiestra Paryska czy Filharmonicy Wiedeńscy. Jej specjalnością stały się dzieła klasyków wiedeńskich. W Warszawie zaprezentowała jednak dzieła Schuberta.

Program:

Franciszek Schubert Sonata fortepianowa B-dur D 960*, Ludwig van Beethoven Sonata fortepianowa Es-dur op. 81a "Les Adieux"**, Franciszek Schubert Fantazja f-moll na fortepian na cztery ręce op. 103 D 940

Wyk. Maria João Pires*, Julien Brocal** - fortepiany

(Warszawa, 28.08.2014)

Na retransmisję koncertu w audycji "Filharmonii Dwójki" - w niedzielę (30.11) w godz. 19.00-21.30 - zarpasza Marcin Majchrowski.

mm

Czytaj także

Andreas Staier: od geniusza można się wiele nauczyć, nawet gdy myje zęby

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2014 14:00
O swoich doświadczeniach z pieśniami Chopina oraz problemach z innymi utworami polskiego kompozytora znakomity niemiecki pianista Andreas Staier mówił w przerwie środowego recitalu na Festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nelson Goerner: "Chopin i jego Europa" daje nam "prace domowe"

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2014 12:00
- Ten festiwal jest dla wykonawców interesujący właśnie dlatego, że dostajemy wymagające zadania, polegające na przywracaniu do życia zapomnianych dzieł. Ja musiałem się nauczyć Kwintetu Noskowskiego i Oktetu Krogulskiego - mówił Nelson Goerner przez piątkowym występem na Festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francois Dumont: Tellefsen oddychał Chopinem

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 11:00
- Cała kolorystyka jego muzyki jest chopinowska; także frazowanie i harmonia są bardzo podobne - mówił w Dwójce Francois Dumont, który przedstawił na Festiwalu "Chopin i jego Europa" recital złożony z utworów patrona imprezy oraz jego norweskiego ucznia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Frans Brüggen wydobywał z ludzi to, co najlepsze...

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 16:00
- Mówili o tym wszyscy członkowie zespołu, ale też odczuliśmy to bezpośrednio w kontaktach z Maestro - podkreślała Katarzyna Kasica, reżyserka filmu o Orkiestrze XVIII Wieku i jej zmarłym niedawno założycielu.
rozwiń zwiń