REKLAMA

Danyèl Waro - mistrz zakazanej muzyki

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 15:00
- Gdy zaczynałem wykonywać pieśni Maloja, one były jeszcze zakazane. Niektórzy spędzali w więzieniu 15 lat, ale nie rezygnowali ze swojej tradycji - wyjaśniał Danyèl Waro z wyspy Reunion, który wystąpił na zeszłorocznym Skrzyżowaniu Kultur.
Audio
  • Danyèl Waro - mistrz zakazanej muzyki (Filharmonia Dwójki)
Skrzyżowanie Kultur 2013:Danyl Waro
Skrzyżowanie Kultur 2013:Danyèl WaroFoto: PAP/Paweł Supernak

- Pierwotnie Maloja była muzyką czarnych, niepiśmiennych niewolników, którym teoretycznie w ogóle nie wolno było muzykować - mówił rozmówca Anny Szewczuk. - I pomimo przemian społeczno-politycznych zachowywała ów wywrotowy charakter - dodał. W latach 60. "blues Oceanu Indyjskiego" stał się nieoficjalnie zakazany - jego wykonawcy byli poddawani represjom. Danyèl Waro usłyszał te pieśni po raz pierwszy na spotkaniu partii komunistycznej, do której należeli jego rodzice.

Jako dorosły sam wstąpił do partii i traktował śpiew oraz taniec jako oręż w walce politycznej. Sytuacja na należącej do Francji wyspie Reunion nieco się poprawiła, gdy wybory w 1981 roku wygrali Françoi Mitterrand i partia socjalistyczna.- Pieśni Maloja, taniec i towarzyszące im rytuały poddawane były jednak kontroli przez tradycję chrześcijańską. Paradoksalnie dzięki temu cieszyły się rosnącą popularnością wśród hinduskich czy tamilskich emigrantów, którzy w ten sposób odnajdowali swoją drogę do korzeni - wyjaśnił Danyèl Waro.

A jak Maloja ma się dzisiaj i czy jej mistrz nadal tworzy zaangażowane politycznie pieśni? Zachęcamy do wysłuchania nagrania z "Filharmonii Dwójki".

mm

Zobacz więcej na temat: folk MUZYKA
Czytaj także

Skrzyżowanie Kultur. Wpadnij w trans w rytm muzyki z Madagaskaru i nie tylko

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2014 15:19
- Słyszałem ostatnio, że folk, muzyka świata, muzyka korzeni – zwał jak zwał – to muzyka przyszłości. To stwierdzenie idealnie potwierdza się w czasie naszego festiwalu - mówił w Jedynce Andrzej Matusiak, pomysłodawca Festiwalu Skrzyżowanie Kultur.
rozwiń zwiń
Czytaj także

10. Festiwal Skrzyżowanie Kultur. "Wszystko zaczyna się od muzyki ludowej"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2014 19:30
- Każdy gatunek muzyczny ma w niej swoje prapoczątki - przekonywał w radiowej Jedynce Maciej Szajkowski, muzyk, dziennikarz i propagator muzyki etno.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skrzyżowanie Kultur w Dwójce. Zapraszamy na transmisje koncertów i rozmowy z artystami!

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2014 17:00
Rusza dziesiąta odsłona jednego z największych w Polsce międzynarodowych festiwali muzyki i kultury świata. Na naszej antenie wysłuchać można będzie licznych relacji i rozmów z tej imprezy, a także dwóch koncertów. Pierwsza transmisja już w środę 24 września!
rozwiń zwiń