Dang Thai Son: wybrałem krótszy Koncert Chopina

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2015 14:00
To Koncert f-moll, którym pianista niegdyś zwyciężył X Konkurs Chopinowski, a którym uczcił w Warszawie 205. rocznicę urodzin Fryderyka. W Dwójce wspominał swój tryumf w 1980 roku.
Audio
  • Dang Thai Son o X Konkursie Chopinowskim, muzyce Ravela i problemach współczesnej pianistyki (Filharmonia Dwójki)
Dang Thai Son. W Warszawie przedstawił interpretacje nie tylko muzyki Fryderyka Chopina, lecz także Mauricea Ravela
Dang Thai Son. W Warszawie przedstawił interpretacje nie tylko muzyki Fryderyka Chopina, lecz także Maurice'a RavelaFoto: PAP/Radek Pietruszka

- Przyjeżdżając na Konkurs, nie liczyłem na finał. Nie traciłem więc dużo czasu na przygotowanie koncertu... Wybrałem Koncert f-moll, kierując się tym, że jest krótszy od Koncertu E-moll. Gdy przeszedłem do finału, ogarnęła mnie panika - wspominał Dang Thai Son.

Jeszcze poważniejszym problemem okazał się brak… wieczorowego ubrania. Z pomocą przyszli mu pracownicy Towarzystwa im. Fryderyka Chopina oraz pewien krawiec, który - wobec deficytów w polskich sklepach – podjął się przygotowania kompletnego stroju w 24 godziny!

Dang Thai Son opowiadał także o dojrzewaniu jego miłości do Chopina w cieniu wojny oraz o tym, dlaczego pokój nie musi sprzyjać muzyce…

***

Prowadzący: Anna Skulska

Gość: Dang Thai Son

Data emisji: 2.03.2015

Godzina emisji: 18.53

Materiał wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki"

mm/jp

Czytaj także

Konkurs Chopinowski. Azjaci lepsi od Polaków?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2015 14:00
- Technicznie artyści z Dalekiego Wschodu biją naszych rodaków na głowę - podsumował krytyk Kacper Miklaszewski wstępna selekcję do Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chopin rozbrzmiewał już w kinie niemym

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2015 16:00
- Należy on do elitarnego grona twórców cytowanych w całej historii filmu. Powstało co najmniej 500 obrazów z jego muzyką - mówiła autorka książki "Chopin idzie do kina".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Etiudy Chopina najlepiej gra Lucas Geniušas

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2015 19:00
Drugi z cyklu Trybunałów Chopinowskich, którym zapowiadamy XVII Konkurs Chopinowski, zakończył się zwycięstwem rosyjsko-litewskiego pianisty.
rozwiń zwiń