X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Orkiestrze czasem trzeba poprzeszkadzać

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2016 08:00
– Czasem wolę ćwiczyć w gorszych salach, które nie pomagają orkiestrze, a wręcz utrudniają muzykom pracę. To tak jak w piosence "New York, New York". Jeśli uda ci się tam, uda ci się wszędzie – mówił wybitny dyrygent Lawrence Foster w przerwie koncertu NOSPR.
Audio
  • Rozmowa z Lawrencem Fosterem (Filharmonia Dwójki)
Lawrence Foster, choć urodził się w Los Angeles, nie zapomina o swoich rumuńskich korzeniach
Lawrence Foster, choć urodził się w Los Angeles, nie zapomina o swoich rumuńskich korzeniachFoto: PAP/CTK Photo/Michal Dolezal

Artysta poprowadził Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w jej nowej siedzibie, miał więc okazję ocenić katowicką salę koncertową z punktu widzenia dyrygenta. – To fantastyczna sala. Ma wyjątkową przejrzystość brzmienia, dźwięk jest ciepły, a niskie częstotliwości świetnie rezonują w każdym zakątku sali. To się rzadko zdarza. Ale przez to orkiestra nie może sobie pozwolić na żadne błędy, bo publiczność od razu doskonale je wychwytuje – zauważył, tłumacząc, dlaczego czasem niedobra sala okazuje się dla orkiestry błogosławieństwem.

Lawrence Foster opowiadał w Dwójce m.in. o tym, dlaczego nie wiemy zupełnie, jak brzmią współcześni śpiewacy, o różnicy w pracy dyrygenta symfonicznego, operowego i baletowego ("nauczyłem się kierować orkiestrą tak, żeby poruszała się wraz z tancerzami"), o współpracy z Paulem McCartneyem (i wieloma innymi muzykami), i wyjaśnił, co to znaczy, że orkiestra musi dyrygować razem z nim.

***

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Gość: Lawrence Foster (dyrygent)

Data emisji: 14.01.2016

Godzina emisji: 21.00

Materiał został wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki".

mc/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

NOSPR kwitnie w wieku 80 lat!

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2015 20:00
- Liczba koncertów dawanych przez naszą orkiestrę wzrosła dwukrotnie, ogólna liczba koncertów w naszej instytucji - sześciokrotnie, a sprzedaż biletów - aż dwunastokrotnie - zachwycała się w Dwójce dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia Joanna Wnuk-Nazarowa.
rozwiń zwiń