REKLAMA

Antoni Wit na czele POR. Transmisja!

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2016 10:00
Podczas koncertu Polskiej Orkiestry Radiowej, prosto ze Studia PR im. W. Lutosławskiego, zabrzmi m.in. "Uwertura uroczysta" W. Kilara.
Audio
  • Antoni Wit o koncercie z Polską Orkiestrą Radiową, który odbędzie się 3 kwietnia 2016 (Poranek Dwójki)
Antoni Wit to jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów
Antoni Wit to jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentówFoto: Juliusz Multarzyński

Koncert poprowadzi Antoni Wit - jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów. Przez 17 lat był dyrektorem Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (obecnie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia). Kolejne 11 lat pozostawał dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Narodowej. Jego dorobek fonograficzny jest imponujący – to ponad 200 płyt, w łącznym nakładzie ponad 5 milionów egzemplarzy.


Do koncertu z Polską Orkiestrą Radiową Maestro Antoni Wit wybrał dwa arcydzieła rosyjskich twórców: Suitę Ognisty ptak (wersja z 1919 roku) Igora Strawińskiego i V Symfonię e-moll op. 64 Piotra Czajkowskiego, których w zasadzie nie trzeba rekomendować. Są znane i lubiane na całym świecie. Koncert rozpocznie Uwertura uroczysta Wojciecha Kilara. Powstała ona w 2010 roku z okazji 145-lecia nadania praw miejskich Katowicom. Jest darem Wojciecha Kilara dla miasta, w którym mieszkał on ponad sześćdziesiąt lat i którego był honorowym obywatelem. „Katowicom zawdzięczam całą swoją edukację” – mówił kompozytor -„całe swoje życie, wszystko to co najważniejsze. Tym utworem mogłem złożyć hołd miastu. Cieszę się, że miałem taką szansę”.

Prawykonanie 12 września 2010 roku w Katowicach poprowadził Mirosław Jacek Błaszczyk z Filharmonią Śląską; później utwór był wykonywany przez NOSPR pod dyrekcją Michała Klauzy; a na naszym koncercie "Uwerturę" po raz pierwszy będzie można usłyszeć w Warszawie.

Program:

Wojciech Kilar Uwertura uroczysta (2010)

Igor Strawiński Suita "Ognisty ptak" (wersja 1919)

Piotr Czajkowski V Symfonia e-moll op. 64

Wyk. Polska Orkiestra Radiowa, Antoni Wit - dyrygent

***

Na transmisję w "Filharmonii Dwójki" - w niedzielę (3.04) w godz. 19.00-21.30 - zaprasza Adam Suprynowicz

mm/bch


Czytaj także

70. rocznica urodzin Antoniego Wita. Niezwykły autoportret

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 14:00
Między innymi o swoich mistrzach opowiadał w "Zapiskach ze współczesności" znakomity dyrygent, wieloletni dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, który kończy w piątek, 7 lutego, 70 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antoni Wit i orkiestra w globalnej wiosce

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2016 12:00
- Kilkadziesiąt lat temu można było z nagrania rozpoznać czy słuchamy zespołu rosyjskiego, amerykańskiego, czy włoskiego. Dziś jest to niemożliwe - mówił wybitny dyrygent.
rozwiń zwiń