Maksymiuk na finał Festiwalu Tansmana. Transmisja

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2016 14:03
W "Filharmonii Dwójki" wysłuchamy na żywo światowej premiery projektu poświęconego pamięci Aleksandra Tansmana i Pawła Kleckiego.
Jerzy Maksymiuk za pulpitem dyrygenckim
Jerzy Maksymiuk za pulpitem dyrygenckimFoto: PAP/Jakub Kamiński

Urodzeni w Łodzi twórcy przyjaźnili się w młodości, by w wieku dojrzałym podbić świat. Każdy z nich osiągnął w swej dziedzinie niebywały sukces: Tansman jako kompozytor, Klecki – głównie jako dyrygent, jeden z najwybitniejszych mistrzów batuty 2 połowy XX wieku.

Prawykonanie światowe Concertina na flet i orkiestrę i polskie Sinfonietty Pawła Kleckiego, do wybuchu wojny należącego do elity europejskiej awangardy kompozytorskiej, stało się możliwe dzięki odnalezieniu rękopisów utworów celowo niszczonych przez reżim nazistowski w latach 30. XX wieku. Rekonstrukcje partytur i głosów orkiestrowych na podstawie rękopisów zostały zrealizowane przez Festiwal Tansmana we współpracy z muzykologami z Europy i USA.

Na scenie pojawią się są laureaci Nagrody Tansmana za wybitną indywidualność muzyczną i bezkompromisowość w twórczości: obchodzący jubileusz 80-lecia maestro Jerzy Maksymiuk i orkiestra Sinfonia Varsovia, a także Łukasz Długosz, zwycięzca tegorocznego konkursu Classical Music Awards.

W przerwie transmisji z Łukaszem Długoszem, Jerzym Maksymiukiem i dyrektorem artystycznym Festiwalu Tansmana Andrzejem Wendlandem porozmawia Beata Stylińska.

Program:

Aleksander Tansman V Symfonia à Paul Klecki na orkiestrę symfoniczną

Paweł Klecki Concertino op. 34 na flet i orkiestrę symfoniczną (prawykonanie światowe)

Paweł Klecki Sinfonietta op. 7 na wielką orkiestrę smyczkową (prapremiera polska)

Wyk. Łukasz Długosz - flet, Orkiestra Sinfonia Varsovia, dyr. Jerzy Maksymiuk

***

Na transmisję w "Filharmonii Dwójki" we wtorek (29.11) w godz. 19.00-21.30 zaprasza Marek Zwyrzykowski.

materiały prasowe/mc/jp