Grand Prix konkursu "Nowa Tradycja". Spektakl żałobnego minimalizmu

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2017 13:23
– Słuchając ich występu, byłem przygwożdżony prostotą przekazu i ostatecznością tematu – mówił o duecie Grochocki_Odorowicz Olo Walicki, przewodniczący jury 20. Konkursu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja".
Audio
  • Grand Prix konkursu "Nowa Tradycja". Spektakl żałobnego minimalizmu (Filharmonia Dwójki)
Festiwal Folkowy Polskiego Radia Nowa Tradycja odbywa się od 1998 r. (zdj. ilustracyjne)
Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja" odbywa się od 1998 r. (zdj. ilustracyjne)Foto: materiały prasowe

– Byłem zasłuchany w treść, mocno dociśnięty do mojego fotelika z powodu odniesień do ostateczności – wspominał Olo Walicki koncerty laureatów Grand Prix. – Cały materiał duetu dotyczy śmierci. To pieśni pogrzebowe, żałobne podane w sposób niezwykle minimalistyczny, prosty, czytelny, zrozumiały – dodał.

Karolina Cicha zauważyła, że "Paweł Grochocki śpiewał jakby zupełnie wyzuty z emocji". – To było prześwietne, ponieważ emocje te były oddawane przez grę Pawła Odorowicza. Tak sobie ten duet wymyślili: śpiewak podaje tylko tekst, jak najbardziej wyczyszczony z warstwy emocjonalnej, której cały ciężar przekazany jest altowioliście – powiedziała.

Jurorzy doceniali elementy spektaklu wprowadzone przez duet Grochocki_Odorowicz podczas koncertu, i odnieśli się do kwestii pewnych braków intonacyjnych Pawła Grochockiego, które wcale nie przeszkodziły zespołowi w wygranej. Jury zwraca bowiem uwagę nie tyle na techniczną biegłość i perfekcyjne aranżacje, co na to, czego nie da się uchwycić za pomocą wymiernych parametrów, co według Ola Walickiego i Karoliny Cichej jest "tajemnicą sztuki" - "charyzmę, osobowość, performatywność i energię".

Goście Dwójki opowiadali także o laureatach II i III miejsca (zespoły Burónka i Niewte)oraz o tym, czym zachwycili ich wyróżnieni przez nich artyści: zdobywca Złotych Gęśli Przemysław Ficek z zespołu Skład Niearchaiczny, Kapela z Innej Struny (doceniona za "młodzieńczy entuzjazm i radość wspólnego muzykowania") i Mitomani (wyróżnienie "za przemyślane aranżacje i wysoki kunszt wykonawczy").

f

***

Rozmawiała: Anna Szewczuk

Goście: Olo Walicki, Karolina Cicha, Tomasz Janas, Remigiusz Mazur-Hanaj (jurorzy 20. Konkursu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja")

Data emisji: 14.05.2017

Godzina emisji: 20.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki".

mc/bch

Czytaj także

Bester Quartet. Z "Nowej Tradycji" w świat

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2017 14:00
– Wygrana w konkursie "Nowa Tradycja" w 2000 r. była spełnieniem marzeń całego zespołu – mówił akordeonista Jarosław Bester, założyciel Bester Quartet, dawnym The Cracow Klezmer Band.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Carla Pires: znalazłam własną drogę do fado

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2017 11:00
- Już od mojej pierwszej płyty szukałam swoich dróg, bo już wtedy czułam, że nie tylko fado tradycyjne jest tym, co na mnie wpływa - mówiła jedna z najbardziej znanych artystek portugalskich, która 13 maja wystąpi w ramach Festiwalu "Nowa Tradycja".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grochocki_Odorowicz zwycięzcami konkursu "Nowa Tradycja" 2017

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2017 22:30
Zespół ze Zgierza zdobył Grand Prix 20. Konkursu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja". Kolejne miejsca przypadły kapelom Burónka i Niewte. Ponadto wyróżniono Kapelę z Innej Struny, Mitomanów oraz Skład Niearchaiczny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakończyła się "Nowa Tradycja" 2017

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2017 18:44
20. Festiwal Folkowy Polskiego Radia za nami. Poznaliśmy laureatów Konkursu "Nowej Tradycji", wysłuchaliśmy znakomitych koncertów zespołów folkowych z Polski oraz zagranicznych gwiazd.
rozwiń zwiń