Koryfeusz 2017. Jerzy Maksymiuk i Szymon Nehring wśród laureatów!

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 19:50
Nagrodę Honorową podczas gali, która odbyła się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, otrzymał dyrygent i kompozytor Jerzy Maksymiuk. Wśród pozostałych wyróżnionych znaleźli się pianista Szymon Nehring (Osobowość roku), flecistka Marianna Żołnacz (Debiut roku), a jako Wydarzenie Roku - przyznanie nagrody Grammy płycie "Penderecki conducts Penderecki" vol. 1.
Audio
  • Gala Koryfeusz Muzyki Polskiej 2017 (Filharmonia Dwójki)
Szymon  Nehring
Szymon NehringFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Jerzy Maksymiuk, 81-letni dyrygent, który znany jest jako założyciel Polskiej Orkiestry Kameralnej, a także m.in. jako maestro wielu znakomitych orkiestr na świecie, odebrał Nagrodę Honorową z rąk Joanny Wnuk-Nazarowej, dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Z laureatem Nagrody, która została przyznana za całokształt twórczości, porozmawiamy w Dwójce w poniedziałek 2 października w audycji "O wszystkim z kulturą".

Nagrodę w kategorii Wydarzenie Roku odebrali z rąk Tadeusza Strugały: prof. Krzysztof Penderecki, prof. Henryk Wojnarowski oraz Wojciech Nowak - dyrektor Filharmonii Narodowej. Laureaci zostali docenieni za płytę "Penderecki conducts Penderecki vol. 1", która otrzymała w tym roku nagrodę Grammy. Jest to nagranie, zrealizowane przez Krzysztofa Pendereckiego z solistami, chórem i orkiestrą Filharmonii Narodowej.

- Odbierając tę nagrodę, jestem głęboko poruszony - powiedział Krzysztof Penderecki. - Pisanie muzyki wokalnej było dla mnie kiedyś czymś nieosiągalnym. To dlatego z biegiem lat zacząłem pisać wiele utworów na chór. Teraz okazuje się, że ten rodzaj muzyki zdobywa największe laury - dodał kompozytor.

Nagroda Koryfeusza Muzyki Polskiej w kategorii Osobowość Roku z rąk Adam Sztaby trafiła do Szymona Nehringa, finalisty Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 2015 roku oraz zwycięzcy prestiżowego Konkursu im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie.

Nagrodę Koryfeusza Muzyki Polskiej z rąk Pawła Gusnara otrzymała flecistka Marianna Żołnacz.

Laureaci otrzymali statuetkę Koryfeusza autorstwa prof. Adama Myjaka. Koryfeusz Muzyki Polskiej został wręczony po raz siódmy. Nagroda jest wyróżnieniem dla osób, grup artystów i instytucji działających w obszarze różnorodnej gatunkowo i chronologicznie muzyki polskiej. Jest to nagroda zainicjowana i wręczana przez środowisko muzyczne. 

Podczas koncertu galowego zatytułowanego "Róbmy swoje" wystąpili gitarzyści Marek Napiórkowski i Artur Lesicki, pianista Piotr Latoszyński, flecista Leszek "Hefi" Wiśniowski oraz zespół jazzowy w składzie Dominik Bukowski – wibrafon, Krzysztof Herdzin – fortepian, Michał Barański – kontrabas, Paweł Dobrowolski i Sebastian Frankiewicz – perkusja. Wszystkim wykonawcom towarzyszyła Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Krzysztofa Herdzina i Macieja Koczura.

Galę poprowadzili Agata Kwiecińska Marcin Majchrowski. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Muzyki i Tańca, Program 2 Polskiego Radia oraz Fundacja Muzyki Filmowej i Jazzowej.

materiały prasowe/mz


Czytaj także

Osobowość roku, czyli spotkanie z Agatą Zubel

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2016 17:59
Gościem audycji "Wybieram Dwójkę" była kompozytorka, śpiewaczka i laureatka Koryfeusza Muzyki Polskiej w kategorii "Osobowość roku".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koryfeusz Muzyki Polskiej. Zobacz film z gali!

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2016 10:00
Tegoroczna gala była prezentem urodzinowym dla Jana Krenza i niespodzianką dla drugiego jubilata - Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koryfeusz Muzyki Polskiej. "Nagroda demokratyczna"

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2017 10:30
-  Kandydatury do nagrody mogą zgłaszać wszyscy, którzy uważają się za przedstawicieli środowiska muzycznego. Czekamy także na głos wiernych słuchaczy Dwójki, którzy śledzili ostatni sezon artystyczny - powiedział Andrzej Kosowski.  
rozwiń zwiń