Tomasz Konieczny. Z młodzieżą po "Złoto Renu"

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017 14:30
– To zespół ludzi wprawdzie młodych, ale o niezwykłym potencjale. Jestem z nich bardzo dumny – mówił wybitny śpiewak o uczestnikach Akademii Operowej.
Audio
  • Rozmowa z Tomaszem Koniecznym, Michałem Klauzą i młodymi śpiewakami z Akademii Operowej (Filharmonia Dwójki)
Tomasz Konieczny
Tomasz KoniecznyFoto: Wojciech Kusiński/PR
five o clock - tomasz konieczny1200.JPG
Tomasz Konieczny w "Five o'clock". Zobacz wideo

Gość Dwójki wraz z młodymi śpiewakami oraz Polską Orkiestrą Radiową pod batutą Michała Klauzy zaprezentował publiczności zgromadzonej w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego m.in. Wagnerowskie "Złoto Renu". Umieszczenie tej pozycji w programie było pomysłem właśnie Tomasza Koniecznego.

– Na co dzień śpiewam w Niemczech, gdzie "Złoto Renu" traktuje się jako konwersacyjną operę ansamblową, czyli taką, którą trzeba obsadzić przez cały zespół. Było dla mnie oczywiste, że ta pozycja nadaje się najbardziej dla ansamblu młodych ludzi o różnych głosach. U Wagnera bardzo często są tylko duety, ewentualnie tercety. Długość tych scen jest ogromna, trudno było więc znaleźć dla całej grupy coś innego niż "Złoto Renu" – zauważył.

Tomasz Konieczny zwracał także uwagę także m.in. na problemy związane ze śpiewaniem po niemiecku, szczególnie zaś na przestrzenie samogłosek, którymi bawił się już Bach, a z którymi do tej pory w Polsce obchodzono się nie tak jak należy.

***

W przerwie koncertu rozmawialiśmy także z dyrygentem Michałem Klauzą oraz uczestnikami Akademii Operowej.

***

Rozmawiała: Beata Stylińska

Goście: Tomasz Konieczny (bas-baryton), Michał Klauza (dyrygent), Paweł Konik, Magdalena Pluta, Agnieszka Grochala, Piotr Maciejowski, Damian Wilma, Karolina Makuła, Marcela Wierzbicka-Opalińska, Jan Żądło i Dagmara Barna (uczestnicy Akademii Operowej)

Data emisji: 3.12.2017

Godzina emisji: 18.35

Materiał został wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki".

mc/jp

Czytaj także

Tomasz Konieczny w "Five o’clock". Zobacz wideo

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2016 17:00
W Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana Tomaszowi Koniecznemu przy fortepianie towarzyszył Rafał Kłoczko.
rozwiń zwiń