X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Archiwum Ringelbluma. "Ocalona codzienność getta"

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2015 18:00
18 września 1946 roku przy ulicy Nowolipki - na terenie dawnego getta - odkryto dziesięć metalowych skrzynek z niezwykłą zawartością...
Audio
  • Rozmowa o Emanuelu Ringelblumie i jego Archiwum (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Młody handlarz książek na ulicy warszawskiego getta.
Młody handlarz książek na ulicy warszawskiego getta. Foto: Bundesarchiv, Bild 101I-134-0778-19/ Albert Cusian/CC-BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Już w tydzień po utworzeniu warszawskiego getta (22 listopada 1940) w mieszkaniu Emanuela Ringelbluma, historyka i działacza społecznego, odbyło się inauguracyjne spotkanie konspiracyjnego zespołu badawczego. Utworzone przez Ringelbluma Podziemne Archiwum Getta postawiło sobie za cel dokumentację nazistowskich zbrodni, zbieranie materiałów na temat instytucji i organizacji działających w getcie. Co istotne, nie zapominano również o historii prywatnej.

''

- Ringelblum miał świadomość wielkiej wagi historii życia codziennego - podkreślał prof. Jacek Leociak. - Stąd w jego Archiwum znajdziemy i plakaty najróżniejszych imprez kulturalnych czy charytatywnych, i papierki po cukierkach.  

Co jeszcze zawierała odnaleziona po wojnie część Archiwum Ringelbluma? Jak oceniał Ringelblum stosunek Polaków do Żydów? Opowiadając o niezwykłych kolejach losu żydowskiego działacza, goście Dwójki zwrócili uwagę na jego nowoczesną, aktualną do dziś postawę wobec kryzysu uchodźców z 1938 roku….

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: dr Eleonora Bergman, dr Katarzyna Person (Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma), prof. Jacek Leociak (Instytut Badań Literackich  PAN, Centrum Badań nad Zagładą Żydów)

Data emisji: 28.11.2015

Godzina emisji: 16.00

jp/gs


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Getto warszawskie - piekło w środku miasta

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2018 08:10
- Granice getta stały się granicami życia i śmierci. Strzegła ich niemiecka żandarmeria, polska policja i żydowska Służba Porządkowa. Bez specjalnej przepustki nie wolno było wyjść ani wejść - mówił historyk literatury Jacek Leociak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emanuel Ringelblum – kronikarz getta warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2017 06:08
Zgromadzone przez niego Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego zostało wpisane przez UNESCO na listę "Pamięć Świata", gromadzącą najważniejsze dokumenty obrazujące historię naszego globu.
rozwiń zwiń