Leila Schayegh: granie w orkiestrze nie pasuje do mojej osobowości

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 17:06
- Pracując w orkiestrze Opery w Zurichu byłam częścią maszyny tworzącej wielkie projekty, ale nie mogłam się w tym odnaleźć. Lepiej czuję się na scenie, kiedy mogę przekazać słuchaczom to, co sama mam do powiedzenia – powiedziała Dwójce znakomita skrzypaczka.
Audio
  • Leila Schayegh: granie w orkiestrze nie pasuje do mojej osobowości (Filharmonia Dwójki)
Leila Schayegh
Leila SchayeghFoto: mat. prasowe/Mona Lisa Photography

Anne-Sophie_Mutter_pap_1200.jpg
Anne-Sophie Mutter: moje życie jest bogate w polską muzykę

Z Leilą Schayegh rozmawialiśmy w przerwie jej recitalu w siedzibie NOSPR, na który złożyły się dzieła francuskiego baroku zestawione ze zwiastującymi klasycyzm utworami kompozytorów dworu królewskiego w Berlinie.

Jak doszło do tego, że młoda skrzypaczka wyróżniona dyplomem "Cum Laude" po ukończeniu studiów w Akademii Muzycznej w Bazylei, mająca etat w prestiżowej orkiestrze Opery w Zurichu, rzuciła to wszystko i zaczęła nowe studia wybierając Scholę Cantorum Basiliensis i klasę barokowych skrzypiec Chiary Banchini?

- Opera w Zurichu ma bardzo określony tryb pracy. W ciągu dwóch lat  pracowałam nad 60 operami. Niewiarygodnie dużo. Mam ciągle w pamięci taki tydzień, kiedy zagrałam siedem różnych oper w ciągu sześciu dni, do czego należy dodać jeszcze oczywiście próby. I wtedy zdałam sobie sprawę, że nie wyobrażam sobie, że miałabym spędzić w ten sposób całe życie – powiedziała Leila Schayegh.

Znakomita skrzypaczka przyznała, że był to rodzaj takiej "ucieczki do przodu". - Postanowiłam zgłosić się na przesłuchania do Scholi Cantorum. Nie było to łatwe, bo stabilna praca pozwalała wieść dość komfortowe życie. Etat w Operze w Zurychu wiąże się przecież z dobrymi zarobkami. Doskonale wiedziałam, że rzucając to, będę zaczynać kompletnie od zera. Ale było warto – przyznała Leila Schayegh.

Który utwór programu koncertu w Polsce jest jej ulubionym, który daje najwięcej radości? Czy nie miała nigdy ochoty, by założyć własny zespół? Zapraszamy do wysłuchania nagrania wywiadu, którego Leila Schayegh udzieliła Dwójce w przerwie koncertu.

***

Rozmawiała: Magdalena Łoś

Gość: Leila Schayegh (skrzypaczka)

Data emisji: 27.04.2018

Godzina emisji: 20.30

Rozmowa została wyemitowana w audycji Filharmoni Dwójki.

mko/kul

Czytaj także

"Ta muzyka to krew dla ciała francuskiej kultury"

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2017 14:36
- Wybraliśmy te utwory dlatego, że to część naszego francuskiego dziedzictwa muzycznego, rzadko wykonywana poza granicami Francji - o swoim koncercie na festiwalu "Muzyka w Raju" mówili w Dwójce muzycy zespołu Nevermind.
rozwiń zwiń