Alexander Liebreich: festiwal w Katowicach to wielkie wydarzenie sezonu

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2018 15:00
- Najważniejszym wydarzeniem tego sezonu artystycznego był festiwal "Katowice Kultura Natura", zaś utworem wówczas wykonanym III Symfonia d-mol Gustava Mahlera. To było dla mnie bardzo osobiste przeżycie – mówił w Dwójce Alexander Liebreich.
Audio
  • Alexander Liebreich: festiwal w Katowicach to wielkie wydarzenie sezonu (Filharmonia Dwójki)
Aleksander Liebreich
Aleksander LiebreichFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Ewa Bogusz-Moore 1200.jpg
Ewa Bogusz-Moore: chciałabym, żeby o potencjale NOSPR dowiedział się świat

Ze znakomitym dyrygentem rozmawialiśmy po zakończeniu wykonania w siedzibie NOSPR w Katowicach arcydzieła ekspresjonizmu - opery "Salome" Richarda Straussa opartej na dramacie Oscara Wilde’a. Wystawiona w Dreźnie w 1905, nowoczesnym językiem dźwiękowym opowiada ona o mrocznych stronach ludzkiej psychiki, o najpotężniejszych siłach, jakie nią rządzą – o związku erotyzmu i zbrodni.

Córka Herodiady, księżniczka Salome, której uczucie odrzuca oddany Jezusowi Jan Chrzciciel – więzień jej ojczyma Heroda, obmyśla zemstę. Wykorzystuje zapatrzonego w niej Heroda i oferuje mu swój erotyczny taniec (słynny Taniec siedmiu zasłon) w zamian za spełnienie jednego życzenia. Kiedy spada ostatnia szata Salome żąda przyniesienia jej na tacy… ściętej głowy proroka. Herod nie może nie dotrzymać danego jej królewskiego słowa. Salome w ostatnim swym monologu mówi: „Pocałowałam jego usta. Były gorzkie. Czy to krew? Nie, to miłość ma gorzki smak” i ginie z rozkazu króla.

- Salome jest wymagającą kompozycją, bo tonacja i brzmienie zmieniają się bardzo szybko. Czytanie tej muzyki jest dziś niezwykle trudne. Wszystko też odbywa się na zasadzie polirytmii, ponieważ w dramaturgii Straussa najważniejszy jest konflikt między bohaterami - mówił Alexander Liebreich. 

Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy z wybitnym dyrygentem, który opowiada w niej również o swoich najbliższych planach koncertowych i nagraniowych.

***

Rorozmawiał: Grzegorz Dąbrowski

Data emisji: 15.06.2018

Godzina emisji: 21.20

Materiał został wyemitowany w audycji Filharmonia Dwójki.

mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Joanna Freszel: uwielbiam ciszę między utworami

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2018 12:00
- Uważam, że cisza na albumie jest bardzo potrzebna, żeby przypomnieć sobie, co jest następne na playliście i przygotowywać się do muzycznej opowieści. Dziś te przerwy są często bardzo krótkie – o swoich najważniejszych fonograficznych przeżyciach opowiadała w Dwójce ceniona śpiewaczka.
rozwiń zwiń