REKLAMA

Szymon Nehring: w Beethovenie najtrudniejsza jest ekspresja

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 12:46
- Łatwiej mi się utożsamić z utworami Prokofiewa i Rachmaninowa, które są bliższe ekspresją temu, co współcześnie odczuwam. Beethoven wymaga specjalnego podejścia - mówił w Dwójce pianista, który wystąpił na inauguracji 23. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.
Audio
  • Szymon Nehring o muzyce Ludwiga Beethovena (Filharmonia Dwójki)
  • Elżbieta Penderecka o 23. Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena (Poranek Dwójki)
Szymon  Nehring
Szymon NehringFoto: Grzegorz Śledź/PR2

festiwal wielkanocny 663.jpg
23. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena na antenie Dwójki

Szymon Nehring wykonał w Filharmonii Narodowej w Warszawie Koncert potrójny C-dur op. 56 Beethovena. Pianista podkreślił, że jego ulubionym momentem tej kompozycji jest trzecia część. - Ona jest polonezem, zaaranżowanym pod kątem większej koncepcji. To forma bardzo złożona utrzymana w charakterze chodzonym, bardzo dostojnym, co się nie zdarza często w częściach zwieńczających formę koncertu.

Artysta dodał, że Ludwig van Beethoven to jego ulubiony kompozytor spośród tzw. klasyków wiedeńskich. Szymon Nehring wyjaśnił, dlaczego muzyka tego twórcy rozwija intelektualnie. Pianista też opowiedział, na czym polega różnica w podejściu do Beethovena i Chopina.

Zachęcamy też do wysłuchania rozmowy z Elżbietą Penderecką z dyrektor 23. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.

***

Rozmawiała: Milena Gąsienica

Gość: Szymon Nehring (pianista)

Data emisji: 8.04.2019

Godzina emisji: 20.40

Materiał został wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki".

bch/jp

Czytaj także

Ludwig van Beethoven - brutalny, cierpiący, radosny

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2016 19:04
– Kiedy pomyślimy, że mimo głuchoty ten geniusz był w stanie tworzyć tak piękną, ale i przełomową muzykę, jest to wprost niepojęte – mówił włoski dyrygent Evelino Pidò, który podczas "Beethoven Extreme" poprowadził wykonanie VII i VIII symfonii niemieckiego mistrza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena. Elżbieta Penderecka: usłyszymy utwory rzadko spotykane

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2019 15:00
- Przewodnie hasło tegorocznej edycji festiwalu - "Beethoven i pieśń romantyczna" - mocno zaznaczyło się w programach koncertów, podczas których będzie można usłyszeć wiele dzieł rzadko obecnych w repertuarze koncertowym - mówiła w Dwójce dyrektor 23. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.
rozwiń zwiń