Oratorium "Mesjasz" na drugi dzień świąt

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2019 15:00
Oratorium skomponowane przez Händla w 1741 roku jest zarazem jednym z jego najpopularniejszych dzieł i najważniejszych utworów muzyki sakralnej.
zdj. il.
zdj. il.Foto: shutterstock/Adam Jan Figel

"Mesjasz" powstał w zaledwie dwa tygodnie, między 29 sierpnia a 14 września 1741 roku. Po raz pierwszy został wystawiony w Dublinie, w Irlandii, do której Haendel udał się po tym, jak zdecydował się na zawsze opuścić Anglię. Dzieło składa się z trzech części, na początku słyszymy zapowiedź przyjścia Mesjasza na świat, następnie jesteśmy świadkami jego życia, śmierci i zmartwychwstania, a ostatnia część utworu mówi o misji zbawienia ludzkości.

Program:

Jerzy Fryderyk Haendel Mesjasz HWV 56 – oratorium

Wyk.  Louise Adler - sopran, Magdalena Kožená – mezzosopran, Tim Mead – kontratenor, Allan Clayton – tenor, Florian Boesch – bas, Chór Kameralny RIAS, Niemiecka Orkiestra Symfoniczna, dyr. Robin Ticciati

(koncert oratoryjny, 15 grudnia 2018, Filharmonia Berlińska)

***

Tytuł audycji: Filharmonii Dwójki 

Prowadził: Andrzej Sułek

Data emisji: 22.04.2019

Godzina emisji: 20.00

jp/mko 


Czytaj także

Daucé: Ensemble Correspondances zmienia gust i wiedzę przyszłych pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2019 11:00
Zespół specjalizuje się we francuskiej muzyce epoki Króla Słońce. W Gdańsku z sopranistką Sophie Karthäuser wykonał "Ciemne jutrznie" Michela-Richarda de Lalande’a.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Giuseppe Maletto: Gesualdo dla muzyki poświęcił wszystko

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2019 10:00
W "Filharmonii Dwójki" wysłuchaliśmy transmisji koncertu responsoriów Carla Gesualda da Venosy w wykonaniu La Compagnia del Madrigale, zespołu, któremu przewodniczy Giuseppe Maletto. 
rozwiń zwiń