X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Monbar" Dobrzyńskiego, czyli POR i korsarze

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2019 13:47
W "Filharmonii Dwójki" przypomnieliśmy operę "Monbar" Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego w wykonaniu Polskiej Orkiestry Radiowej i solistów.
Łukasz Borowicz i Polska Orkiestra Radiowa
Łukasz Borowicz i Polska Orkiestra RadiowaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

"Monbar, czyli Flibustierowie" - pierwsza i jedyna ukończona 3-aktowa opera Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego pierwotnie nosiła tytuł "Korsarz". Powstawała latach 1836–1838. Libretto osnute na noweli Der Flibustier K. F. van der Veldego napisał przyjaciel kompozytora Ludwik Paprocki.

Premiera "Monbara" w Operze Warszawskiej miała miejsce 10 stycznia 1863 r., 25 lat po napisaniu partytury. Historia wystawień opery nieuchronnie zakończyła się po kilku spektaklach. Zaledwie 12 dni po premierze wybuchło powstanie styczniowe i opera spadła z afisza, by już nigdy na deski teatru nie powrócić. Dziś znana jest wyłącznie uwertura, wydana drukiem przez PWM.

Materiał orkiestrowy opery nie zachował się, prawdopodobnie spłonął wraz z całą biblioteką w pożarze Opery Warszawskiej w 1939 r. lub w czasie Powstania Warszawskiego. Na szczęście rękopis dzieła przetrwał w zbiorach Biblioteki Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego; tam też znajduje się egzemplarz drukowanego wyciągu fortepianowego, zachowany w świetnym stanie.

W czwartkowy wieczór przypomnieliśmy wykonanie opery z 2010 roku. Było to pierwsze wykonanie tego dzieła od 147 lat.

Program:

Feliks Dobrzyński Monbar czyli Flibustierowie op.30

Wyk. Eliza Kruszczyńska – sopran, Makówka Agnieszka - mezzosopran, Pavlo Tolstoy – tenor, Krzysztof Szmyt – tenor, Makówka Agnieszka - mezzosopran, Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Łukasz Borowicz

(Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, 19.09.2010)

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadziła: Joanna Grotkowska

Data emisji: 2.05.2019

Godzina emisji: 19.00

jp/mko

Zobacz więcej na temat: opera Polska Orkiestra Radiowa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bernhard Forck: muzyka Bacha to przygoda, która nigdy się nie kończy

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2019 13:02
- Pamiętam, gdy zaczynałem grać na instrumencie historycznym, największą radością było wówczas dla mnie znajdywanie nowej drogi do muzyki Bacha, odkrywanie jej języka, nieznanej wcześniej artykulacji i całego świata, jaki on stworzył - mówił w Dwójce muzyk orkiestry Akademie für Alte Musik Berlin.
rozwiń zwiń