Bernhard Forck: muzyka Bacha to przygoda, która nigdy się nie kończy

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2019 13:02
- Pamiętam, gdy zaczynałem grać na instrumencie historycznym, największą radością było wówczas dla mnie znajdywanie nowej drogi do muzyki Bacha, odkrywanie jej języka, nieznanej wcześniej artykulacji i całego świata, jaki on stworzył - mówił w Dwójce muzyk orkiestry Akademie für Alte Musik Berlin.
Audio
  • Bernhard Forck o muzyce Bacha, działalności Berlińskiej Akademii Muzyki Dawnej (Akamus) oraz zwyczajach świątecznych w Niemczech (Filharmonia Dwójki)
Bernhard Forck
Bernhard ForckFoto: Adam Walanus/materiały prom.

świecie kościół 1200.jpg
Filip Berkowicz: Actus Humanus opiera się na jutrzniach

W niedzielę (21.04) Bernhard Forck i jego formacja wystąpili na festiwalu Actus Humanus Resurrectio w Gdańsku. Na program ich koncertu złożyły się Koncerty brandenburskie Jana Sebastiana Bacha.

- Ostatni koncert zbioru – VI, ma najbardziej intymny, kameralny charakter. Nie ma skrzypiec tylko viole, co daje charakterystyczną barwę i ciepło. Viole da gamba nie są też najgłośniejszymi instrumentami. Druga część programu rozpoczynamy tym właśnie koncertem, a ponieważ jest to wieczór wielkanocny, zagramy na końcu II koncert, z fantastycznymi partami trąbek. Cały wieczór rozpoczyna ten największy – I, który gromadzi na estradzie największy skład wykonawczy. W grupie solistów mamy m.in. trzy oboje, skrzypce piccolo –  bardzo delikatny instrument, strojony inaczej niż klasyczne skrzypce, nie jest również zbyt głośny, co daje świetny kontrast z bardzo donośnym brzmieniem rogów, a po nim wybraliśmy kolejno III i IV koncert. Po przerwie, po wspomnianym już szóstym, zagramy V, ze wspaniałą kadencją solowego klawesynu i II koncert na finał - tłumaczył podczas próby Bernhard Forck.

Wykonanie kompletu Koncertów brandenburskich podczas jednego wieczoru nie jest czymś często spotykanym. Jak z tym wyzwaniem radzą sobie muzycy, czy nie jest to dla nich zbyt wymagające zadanie? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki 

Rozmawiała: Milena Gąsienica

Gość: Bernhard Forck (skrzypek, dyrygent, Akademie für Alte Musik Berlin)

Data emisji: 21.04.2019

Godzina emisji: 21.00

pg/gs

Czytaj także

Christophe Rousset: Ciemne Jutrznie ściągały tłumy do kościołów

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2019 13:00
- W różnych świadectwach można znaleźć opisy scen, w których walczono o miejsce i szansę uczestniczenia w takim nabożeństwie - o fenomenie francuskich Leçons de ténebres opowiadał w Dwójce szef Les Talens Lyriques.
rozwiń zwiń