REKLAMA

Masecki, Zimpel, i Bastarda. Ekumeniczny Festiwal "Muzyka Wiary - Muzyka Pokoju" na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 13:03
21 października rozpoczął się w Warszawie trzeci festiwal "Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju". Jako partner medialny wydarzenia transmitowaliśmy dwa wyjątkowe koncerty, które odbyły się we wtorek 22 października w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego.
plakat festiwalowy
plakat festiwalowyFoto: materiały prasowe

Festiwal nawiązuje do zainicjowanych przez Jana Pawła II w 1986 roku międzyreligijnych spotkań w Asyżu. Stąd pomysł na projekt, w którym głównym bohaterem jest muzyka sakralna różnych kultur i religii. – Artyści, których zaprosiliśmy na festiwal, bezkompromisowo odkrywają niezwykłe światy wypełnione emocjami i autentyczną muzyczną magią. Nie stronią od eksperymentów i poszukiwań, ale zawsze potrafią w sobie tylko znany sposób dotrzeć do jądra muzycznej doskonałości – mówi Miron Zajfert, dyrektor artystyczny festiwalu.

Wydarzenie potrwa do 26 października. W jego trakcie będzie można usłyszeć wyjątkową plejadę gwiazd muzyki jazzowej, klasycznej i improwizowanej. Wystąpią m.in. Royal String Quartet, Wacław Zimpel i Marcin Masecki, Bastarda, Tomasz Pokrzywiński i Joanna Halszka Sokołowska oraz Jerzy Rogiewicz z solowym projektem.

"Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju" łączy – opowiada o festiwalu Jacek Hawryluk, zastępca dyrektora Programu 2 Polskiego Radia. – Festiwal ten tworzy pomosty pomiędzy przeszłością i teraźniejszością (muzyka dawna i nowa), między różnymi tradycjami wykonawczymi (klasycznymi i zupełnie nowymi, zaskakującymi), między sacrum i profanum, wreszcie między tym co „nasze lokalne” i tym, co „nasze światowe”. Psalmy, nigunim, ptaki Messiaena, instrumentalne modlitwy Pärta i Góreckiego, kolędy. Na wszystko jest miejsce. Dialog zamiast konfrontacji, skupienie i modlitwa zamiast krzyku. Dźwięki i słowa, które zostają w nas na długo – dodaje Hawryluk.

Radiowa Dwójka wyemitowała we wtorek 22 października dwa koncerty, które odbyły się w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego. O godz. 19.30 improwizatorski duet Marcin Masecki – Wacław Zimpel zaprezentował swój premierowy projekt "Z katalogu ptaków", w którym zmierzył się z mistycznymi utworami Oliviera Messiaena, jednego z największych awangardzistów, nowatorów i poszukiwaczy w muzyce współczesnej.

Natomiast o godz. 20.30 wystąpiła grupa Bastarda, czyli Paweł Szamburski (klarnet), Tomasz Pokrzywiński (wiolonczela) i Michał Górczyński (klarnet kontrabasowy). Tym razem trio przedstawiło muzyczną twórczość chasydów w – specjalnie przygotowanym na Festiwal – programie "Nigunim".

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki 

Prowadzi:  Jacek Hawryluk

Data emisji: 22.10.2019

Godzina emisji: 19.00

bch

Czytaj także

Wacław Zimpel: Saagara to część mojej rodziny

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2019 11:47
- Jak jechałem do Indii to miałem od początku ambicję, żeby stworzyć zespół z muzykami z Indii. Natomiast ostatecznie okazało się to czymś zupełnie innym, niż myślałem, że będzie – opowiadał w Dwójce muzyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Płyta z zadrą w sercu". Marcin Masecki: od dawna marzyliśmy o orkiestrze

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 13:31
- Sekcja saksofonu wzbogaciła się o dwie trąbki i dwa puzony, doszła też sekcja skrzypiec. Dla mnie, jako aranżera, to był raj, pisanie takich długich aranży. Na tej płycie jest ich cztery i miałem po prostu tam co robić między jednym, a drugim refrenem - mówił w Dwójce muzyk orkiestry Jazz Band Młynarski-Masecki.
rozwiń zwiń