Opera "Ahat Ili. Siostra bogów" z librettem Olgi Tokarczuk. Transmisja

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2019 09:54
W audycji "Filharmonia Dwójki" zaprosiliśmy Państwa na transmisję opery "Ahat Ilī – siostra bogów" Aleksandra Nowaka z librettem opartym na powieści Olgi Tokarczuk. Z Mediateki w Tychach emitowaliśmy najnowsze koncertowe wykonanie tego dzieła.
Aleksander Nowak, Olga Tokarczuk  Ahat Il  Siostra Bogów na festiwalu Sacrum-Profanum w Krakowie
Aleksander Nowak, Olga Tokarczuk – "Ahat Ilī – Siostra Bogów" na festiwalu Sacrum-Profanum w KrakowieFoto: dla KBF Michał Ramus

Olga Tokarczuk 1200 PAP.jpg
Olga Tokarczuk odebrała Nagrodę Nobla. "Polska literatura błyszczy w Europie"
W 2006 roku Olga Tokarczuk napisała "Annę Inn w grobowcach świata", a w 2018 roku powstała opera "Ahat Ilī – siostra bogów" Aleksandra Nowaka z librettem noblistki opartym na jej powieści. 

– Pomyślałam, że ta historia, jako jeden z najstarszych mitów ludzkości, będzie mogła być cudownie przekazana właśnie w operze – opowiadała w ubiegłym roku Olga Tokarczuk w rozmowie z Ewą Szczecińską w radiowej Dwójce. – "Anna Inn" była dla mnie książką szczególną, od początku była jakaś taka… muzyczna. Jako jedyna moja książka jest napisana w zrytmizowany sposób – podkreślała pisarka tłumacząc, że być może ma to związek z tekstami, które były istotną inspiracją podczas pisania. – Przygotowując tę książkę, czytałam dużo tekstów oryginalnych, inkantacji sumeryjskich, hymnów – dodaje noblistka.

Jak Olgę Tokarczuk czytają Czesi, Ukraińcy i Francuzi >>>

W operze "Ahat Ilī – siostra bogów" książkowa treść prastarego mitu o Bogini Innanie, która zeszła do królestwa siostry-bliźniaczki, bogini podziemi Ereszkigal, została nieco zmieniona. Służąca Innany, śmiertelna Ninszibur, jest w operowej wersji postacią centralną, niemniej wszyscy bohaterowie mitu zarysowani zostali wyraziście i przejmująco. – Najistotniejsze było dla mnie to, by odnieść tę historię do sposobu myślenia i przeżywania świata dzisiejszego człowieka – mówi kompozytor Aleksander Nowak. Jego dzieło, rozpisane na trzy akty, miało premierę podczas ubiegłorocznego festiwalu Sacrum-Profanum w Krakowie.

Aleksander Nowak, Olga Tokarczuk – "Ahat Ilī – Siostra Bogów",

Wykonanie: Joanna Freszel – sopran (Inanna), Ewa Biegas – sopran (Ereszkigal), Urszula Kryger – mezzosopran (Ninszubur), Jan Jakub Monowid – kontratenor (Dumuzi), Sebastian Szumski – baryton (Ojciec – Socjobiolog), Bartłomiej Misiuda – baryton (Ojciec – Logik), Szymon Kobyliński – bas (Ojciec – Gramatyk, Kapłan), Camerata Silesia, Aukso, dyr. Marek Moś.

Transmisja w radiowej Dwójce w piątek 20 grudnia od godz. 20.00. Wcześniej – o godz. 19.30 – Program 2 Polskiego Radia przypomniał ubiegłoroczną rozmowę Ewy Szczecińskiej z Olgą Tokarczuk i Aleksandrem Nowakiem.

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadzenie: Marcin Majchrowski

Data emisji: 20.12.2019

Godzina emisji: 20:00


Zobacz więcej na temat: Olga Tokarczuk opera

Czytaj także

Olga Tokarczuk i opowiadanie jako libretto opery

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2018 14:20
Gośćmi audycji będą autorka powieści i powstałego na jej podstawie libretta do opery "Ahat ili – siostra bogów" oraz kompozytor dzieła Aleksander Nowak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olga Tokarczuk: "Anna Inn" od początku była muzyczna

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2018 23:30
- Pomyślałam, że ta historia, jeden z najstarszych mitów ludzkości, będzie mogła być cudownie przekazana właśnie w operze – opowiadała Olga Tokarczuk o swojej powieści "Anna Inn w grobowcach świata" i powstałym na jej podstawie libretcie do opery "Ahat ili - siostra bogów".
rozwiń zwiń