Festiwal Muzyki Barokowej - koncert finałowy [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 09:00
Od połowy czerwca na Zamku Królewskim w Warszawie trwał pierwszy Festiwal Muzyki Barokowej. Tegoroczny repertuar w całości wypełniły utwory Antonia Vivaldiego, najwybitniejszego przedstawiciela włoskiego baroku w muzyce. Koncert finałowy transmitowany był Programie 2 Polskiego Radia, a także w formie wideo w mediach społecznościowych i na stronie internetowej stacji.

KONCERT MOŻESZ ZOBACZYĆ TUTAJ:

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Dwójki Polskiego Radia 

Program

Antonio Vivaldi Koncert na obój, fagot i orkiestrę smyczkową G-dur RV 545; Sinfonia na instrumenty smyczkowe i basso continuo G-dur RV 146; Koncert na 2 oboje, 2 klarnety i orkiestrę smyczkową C-dur RV 559; Koncert na 2 oboje, orkiestrę smyczkową i basso continuo C-dur RV 534; Koncert na fagot i orkiestrę smyczkową C-dur RV 477; Koncert na dwa oboje, dwa klarnety i orkiestrę smyczkową C-dur RV 560

Wyk. Warsaw Harmony, Marek Niewiedział – obój, kierownictwo artystyczne

Festiwal Muzyki Barokowej – transmisja z Sali Wielkiej Zamku Królewskiego (godz. 19.00)

Transmisję poprowadził Andrzej Sułek.

***

Antonio Lucio Vivaldi, do którego z powodu rudych włosów przylgnął przydomek Il Prete Rosso (Rudy Ksiądz), urodził się w 1678 roku w Wenecji jako syn skrzypka z orkiestry bazyliki św. Marka. Wprawdzie jako jedyny z dziewięciorga rodzeństwa przyjął święcenia kapłańskie, jednak to muzyka, poznawana dzięki ojcu, stać się miała jego prawdziwym powołaniem. Był dla włoskiego baroku tym, kim Jan Sebastian Bach dla baroku niemieckiego. Genialny Niemiec nigdy zresztą nie odżegnywał się od inspiracji utworami Vivaldiego i wiele z jego utworów osobiście transkrybował na instrumenty klawiszowe.

Los nie rozpieszczał Rudego Księdza. Przez całe życie borykał się on z wątłym zdrowiem, a po stosunkowo krótkim okresie dobrej passy czekała go gorycz utraty popularności i łask możnych mecenasów. Zmarł w biedzie, a jego twórczość popadła w zapomnienie, i to na bardzo długo, bo aż do lat dwudziestych XX w. Wtedy to bowiem odnaleziono i poddano pogłębionym studiom dużą część rękopisów kompozytora.

Choć pojedyncze nieznane dzieła słynnego Wenecjanina odkrywane są po dziś dzień, także te od dawna znane warto odkrywać wciąż na nowo. Okazją do tego niech będzie tegoroczny Festiwal Muzyki Barokowej, po raz pierwszy organizowany przez Zamek Królewski w Warszawie. Wystąpią w nim znakomici polscy soliści z towarzyszeniem orkiestr kameralnych: Arte dei Suonatori Orchestra, Chopin University Chamber Orchestra, Royal Baroque Ensemble oraz zespołu instrumentów dętych Warsaw Harmony.

Program kolejnych koncertów wypełni muzyka skrzypcowa, lutniowa, wokalna oraz pisana na solowe instrumenty dęte (flet, klarnet, fagot, obój). Pojawią się w nich koncerty solowe, podwójne i poczwórny, co nie jest często spotykaną praktyką.

Program i poziom artystyczny proponowanych Państwu koncertów z pewnością zaspokoi gusta i oczekiwania najbardziej wyrafinowanych melomanów.

Patronat nad wydarzeniem sprawował Program 2 Polskiego Radia.

***

Mat. prasowe

***

Koncert transmitowany był w środę (23 czerwca) w godz. 19.00-21.30 na antenie PR2, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebook Dwójki i kanał YouTube Dwójki.

Zobacz więcej na temat: koncert Zamek Królewski

Czytaj także

Koncert "Viva el tango!" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 20:55
Dzisiejszy wieczór, u progu gorącego lata, spędziliśmy w zmysłowym towarzystwie tanga w rozmaitych odsłonach. W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego zagrała Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod batutą Michała Klauzy. Koncert transmitowaliśmy w Programie 2 Polskiego Radia, a także w formie wideo w mediach społecznościowych i na stronie internetowej stacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Royal Baroque Ensemble i śpiew Anny Radziejewskiej [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2021 09:30
W kolejnym koncercie w ramach Festiwalu Muzyki Barokowej, w całości poświęconego twórczości Antonia Vivaldiego, wystąpiła mezzosopranistka Anna Radziejewska z towarzyszeniem zespołu Royal Baroque Ensemble. Transmisja obyła się w niedzielny wieczór (20 czerwca) w Programie 2 Polskiego Radia, a także w formie wideo w mediach społecznościowych i na stronie internetowej stacji. Przeżyjmy to jeszcze raz! 
rozwiń zwiń