REKLAMA

NOSPR gra Debussy'ego i Ravela

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 19:00
W piątkowy wieczór przenieśliśmy się do sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, aby wysłuchać koncertu pod dyrekcją Josepa Ponsa. W programie znalazły się dzieła Debussy'ego i Ravela.
Sala koncertowa NOSPR w Katowicach
Sala koncertowa NOSPR w KatowicachFoto: Nahlik/ Shutterstock

Program:

Claude Debussy Tryptyk symfoniczny "Nokturny" (cz. I i II); Maurice Ravel Szeherezada – pieśni  na głos i orkiestrę; Pawana na śmierć infantki (oprac. na orkiestrę); Suita Nagrobek Couperina (oprac. na orkiestrę)

wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Roxana Constantinescu – mezzosopran, dyr. Josep Pons

Transmisja koncertu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach rozpocznie się o 19.30.

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach to jedna z najważniejszych polskich orkiestr symfonicznych, a także wszechstronnie działająca instytucja kultury.

Historia zespołu sięga 1935 roku i nierozerwalnie łączy się z osobą Grzegorza Fitelberga, któremu powierzono zadanie stworzenia pierwszej w Polsce samodzielnej, radiowej orkiestry symfonicznej. Zespół zadebiutował na antenie 2 października 1935 i od tamtej chwili jest stale obecny na falach Polskiego Radia. Po II wojnie światowej orkiestra została reaktywowana w Katowicach, a jej odbudowę powierzono w 1945 roku Witoldowi Rowickiemu.

W kolejnych dekadach zespół sukcesywnie wzmacniał swoją międzynarodową renomę, występując w najważniejszych salach koncertowych świata i współpracując z największymi artystami naszych czasów, w tym z Leonardem Bernsteinem, Marthą Argerich, Plácido Domingo czy Arturem Rubinsteinem.

Prawykonania swoich utworów powierzali orkiestrze m.in. Witold Lutosławski, Wojciech Kilar, Henryk Mikołaj Górecki i Krzysztof Penderecki, a płyty NOSPR wydawane były przez renomowane wytwórnie. Na przestrzeni lat orkiestrą kierowali znakomici dyrygenci, m.in. Jan Krenz, Kazimierz Kord, Tadeusz Strugała, Jerzy Maksymiuk, Antoni Wit, Gabriel Chmura, Jacek Kaspszyk i Alexander Liebreich.

[opis ze strony internetowej NOSPR]

Posłuchaj
07:48 Filharmonia 2 28 styczeń 2022 20_10_48.mp3 Rozmowa z Roxaną Constantinescu (Filharmonia Dwójki)

04:00 Filharmonia Pons 28 styczeń 2022 20_20_01.mp3 Rozmowa z Josephem Ponsem (Filharmonia Dwójki)

  

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadził: Róża Światczyńska

Data emisji: 1.02.2022

Godzina emisji: 19.00

Czytaj także

Zygmunt Krauze - 60-lecie pracy twórczej. "Wszystkie utwory są dla mnie chciane"

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 21:50
- W mojej muzyce jest trochę nostalgicznej nuty, czego nie pielęgnuję, ale też się tego nie wstydzę. Najważniejszy jest debiut "Trenu pamięci Krzysztofa Pendereckiego", który skomponowałem spontanicznie, natychmiast po jego śmierci - mówił Krzysztof Krauze w trakcie wyjątkowego koncertu na 60-lecie swojej pracy twórczej.
rozwiń zwiń