Zygmunt Krauze: celem muzyki jest piękno i szczęście

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 18:00
- Muzyka jest przepiękna dziedziną, kosmosem, który zastępuje w życiu wszystko i daje szczęście, siłę, harmonię życia, ale... wymaga ogromnej pracy - swoimi refleksjami ze słuchaczami Dwójki dzielił się Zygmunt Krauze. Pianista, kompozytor i pedagog obchodzi 60-lecie pracy artystycznej.
Zygmunt Krauze koncertuje na scenach świata od sześćdziesięciu lat
Zygmunt Krauze koncertuje na scenach świata od sześćdziesięciu latFoto: PR2/Jakub Kukla
  • Zdaniem Zygmunta Krauzego, zawód muzyka wymaga ogromnego zaangażowania i wkładu pracy.
  • Uważa również, że muzyka jest źródłem szczęścia, ale i wielu zmagań.
  • Podkreśla, że potrzeba nieustannego doskonalenia nie pozwala artyście zadowolić się osiągnięciami.

Zygmunt Krauze od sześciu dekad zaskakuje i zachwyca publiczność na całym świecie. Mistrzowsko panuje nad formą i strukturą muzyki. 

Szczypta talentu i ogrom pracy

Lata pracy i doświadczeń na gruncie muzyki pozwalają naszemu gościowi na refleksję nad wkładem pracy w zawodzie pianisty i kompozytora. - To bardzo, bardzo trudna droga. Poświecenia od dziecka do końca - przyznał Zygmunt Krauze. - Wiem, ile trudów, ile dołków trzeba pokonać, aby wyjść na powierzchnię. 

Parafrazując Ignacego Jana Paderewskiego, kompozytor podkreślił, że wystarczy niewiele talentu i ogrom pracy, aby odnieść sukces i szczęście. Jednak zawsze na drodze do spełnienia artysty stoi niedosyt i krytycyzm. - Nie pozwalają, żeby być na stałym poziomie zadowolenia - podkreślił nasz gość. - Nigdy go nie miałem, może były momenty zadowolenia, ale zawsze jest, przynajmniej u mnie, chęć poprawy, zrobienia czegoś więcej, a nie spoczywania na zrealizowanych dokonaniach.

Zabawy pod fortepianem

Urodzony w 1938 roku Zygmunt Krauze, po zburzeniu Warszawy wraz z rodzicami przeniósł się do Łodzi. W mieszkaniu stał fortepian, który stał się miejscem i źródłem jego dziecięcych zabaw. - Usłyszałem różne dźwięki, bawiłem się pedałem, robiłem różne echa. To była fascynacja, chciałem słuchać i tworzyć dźwięki - wspominał. - Wiele dzieci bawi się w ten sposób, to nic nadzwyczajnego, ale już w tym czasie rodzice zdecydowali, że sprawdzą, czy mogę grać na fortepianie.

Jego pierwszą nauczycielką była prof. Maria Wiłkomirska. - Wpadłem w najlepsze ręce jakie można sobie wyobrazić - podkreślił pianista. - I tak poszło.

Czytaj także:

Zygmunt Krauze to jeden z najważniejszych artystów swojego pokolenia, uznany kompozytor, ceniony pianista, pedagog, organizator życia muzycznego i juror wielu międzynarodowych konkursów. Jest autorem m.in. pięciu oper, muzyki instrumentalnej i teatralnej. To także założyciel zespołu Warsztat Muzyczny specjalizującego się w wykonawstwie muzyki najnowszej.

Uczestniczył w pracach komisji repertuarowej Warszawskiej Jesieni, był prezesem Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej, jednym z założycieli i pierwszym prezesem Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego, doradcą artystycznym Institut de Recherche de Coordination Acoustique Musique (IRCAM).

W latach 1983-84 prowadził cotygodniowe audycje muzyczne w Radio France Musique. Jest dyrektorem artystycznym Fundacji Ogrody Muzyczne, organizującej letni festiwal Ogrody Muzyczne na Zamku Królewskim w Warszawie. Regularnie zasiada w jury międzynarodowych konkursów kompozytorskich w wielu krajach świata.


Posłuchaj
55:47 2021_12_16 17_00_28_PR2_O_wszystkim_z_kulturą.mp3 Zygmunt Krauze z okazji 60-lecia pracy twórczej (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

Koncert z okazji 60-lecia pracy twórczej Zygmunta Krauzego >>>>

Zauroczony malarstwem w latach 50. przeniósł koncepcje Władysława Strzemińskiego na grunt muzyki. Do dziś nazywa go swoim "nauczycielem formy muzycznej". - Kiedy spojrzę na swoje pierwsze utwory, pisane jeszcze w 1958 roku i dalsze, to można zauważyć, że ta muzyka jest coraz bardziej ekspresyjna, dramatyczna, kanciasta - opowiadał w Dwójce kompozytor.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Zygmunt Krauze (pianista, kompozytor)

Data emisji: 16.12.2021

Godzina emisji: 17.00

uk

Czytaj także

Zygmunt Krauze: do komponowania zawsze potrzebuję tematu

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2019 13:10
- Kiedy spojrzę na swoje pierwsze utwory, pisane jeszcze w 1958 roku i dalsze, to można zauważyć, że ta muzyka jest coraz bardziej ekspresyjna, dramatyczna, kanciasta - opowiadał w Dwójce kompozytor, którego utwór zabrzmiał podczas koncertu inaugurującego 62. Festiwal Warszawska Jesień.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zygmunt Krauze: przede mną tę nagrodę otrzymywały największe nazwiska

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2020 17:54
- To dla mnie nadzwyczajne wyróżnienie. Zwłaszcza jak się spojrzy na listę kompozytorów i innych twórców scenicznych, to nazwiska są zupełnie fantastyczne: György Ligeti, Olivier Messiaen czy reżyser Robert Wilson - mówił laureat prestiżowej francuskiej Nagrody Krytyków za najlepszą premierę sezonu 2019/20 (Meilleure Création Musicale).
rozwiń zwiń