Borys Godunow w Dwójce w sobotni wieczór

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2011 19:23
Bezpośrednia transmisja z Metropolitan Opera w Nowym Jorku. W programie nowe przedstawienie słynnej opery Modesta Mussorgskiego. Początek o 18:00.

Poprzednie przedstawienie Borysa Godunowa na scenie nowojorskiej miało miejsce 37 lat temu. I nic dziwnego, ponieważ trudności inscenizacyjne stanowią nie lada wyzwanie dla dowolnego teatru na świecie. Trudności tym większe, ze w juz w trakcie realizacji zmienił się reżyser: Petera Steina zastąpił Stephen Wadsworth.

W roli tytułowej wystąpił jeden z największych współczesnych basów, René Pape. Ma on pełnię władzy nad widownia i sceną. Jego charyzma uwiarygadnia historię cara. Odtwórca partii Borysa znalazł idealnego muzycznego partnera w dyrygencie, Walerym Giergiewie, który prowadzi zespół Metropolitan Opera w sposób uduchowiony.

Modest Musorgski oparł libretto swojej opery na dramacie Puszkina pod tym samym tytułem. Intryga dzieła obraca się wokół walk o tron moskiewski na przełomie XVI i XVII wieku. Pierwsza redakcja muzyczna zrywała całkowicie z tradycją operową: brak było pierwszoplanowych partii tenorowej i sopranowej. Musorgski został zatem zmuszony do rozbudowania partii Dymitra Samozwańca oraz role kobiece, w tym całkowicie nową partię Maryny Mniszchówny.

Na pierwszy plan wysuwają się nie tyle same wydarzenia, ile przeżycia bohaterów: żądza władzy Dymitra, uczucia Mniszchówny, a przede wszystkim - wyrzuty sumienia Borysa po zamordowaniu carewicza Dymitra.


Transmisję poprowadzi Aleksander LaskowskiProgram

Modest Musorgski Borys Godunow, opera w czterech aktach z prologiem 

Wyk. Ekaterina Semenchuk, Aleksandrs Antonenko, Oleg Balashov, Evgeny Nikitin, René Pape, Mikhail Petrenko, Vladimir Ognovenko, Jennifer Zetlan, Chór i Orkiestra Metropolitan Opera, Walery Giergijew - dyrygent

12 marca (sobota), godz. 18:00

Czytaj także

Głosy w sprawie "Borysa Godunowa"

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2009 13:27
Kontrowersyjny "Borys Godunow" (30.10.2009) otworzył nowy sezon (epokę?) w warszawskiej Operze Narodowej. O znaczenie spektaklu zapytaliśmy samych twórców.
rozwiń zwiń