REKLAMA

Muzyczny prezent na rocznicę ślubu

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2011 21:12
Introdukcja i Allegro na fortepian i wiolonczelę Roberta Schumanna jest wzruszającym świadectwem trwałości uczuć kompozytora do żony - Clary. Na transmisję londyńskiego koncertu zapraszamy do Dwójki dziś o 23.00.

To dzieło, bliskie pierwotnej koncepcji słynnego Koncertu fortepianowego a-moll, zostało skomponowane jako prezent na rocznicę ślubu dla żony kompozytora, Clary. Wersja opublikowana nosi jednak... dedykację dla Brahmsa, który w tym czasie komponował swój Koncert d-moll. Brahms pozostawał pod wielkim wrażeniem op. 134, tym bardziej, że Robert Schumann wkrótce po skomponowaniu tego dzieła przeżył załamanie nerwowe zakończone nieudaną próbą samobójczą i umieszczeniem w zamkniętym zakładzie dla umysłowo chorych. Wątki z Introdukcji i Allegra d-moll są wyraźnie obecne w dziele Brahmsa, choć przetworzone w oryginalny sposób. W roli solistki wystąpi Angela Hewitt, która także przypomni rzadko wykonywaną aranżację Brahmsowskiego Kwartetu fortepianowego na orkiestrę i fortepian dokonaną przez Arnolda Schoenberga.

Angela
Angela Hewitt

 

Andrew Manze, który poprowadzi piątkowy nocny koncert na Promsach, twierdzi, że Brahms rzadko bywa właściwie postrzegany. Jest to bowiem kompozytor pełen ciepła i pasji - dyrygent zapewne ma na myśli fakt, że częste porównywanie Brahmsa do Klasyków Wiedeńskich w popularnym odbiorze może sugerować oschłość uczuć. Istotnie, trudno o większe nieporozumienie.

Na transmisję z Londynu zaprasza Piotr Matwiejczuk.

Program

Johannes Brahms Intermezzi op. 117

Robert Schumann Introdukcja i Allegro d-moll op. 134

Johannes Brahms (opr. Arnold Schoenberg) I Kwartet fortepianowy g-moll op. 25

Wyk. Angela Hewitt – fortepian, BBC Scottish Symphony Orchestra, Andrew Manze – dyrygent.

19 sierpnia (piątek), godz. 23:00Czytaj także

Nowy koncert fortepianowy… Brahmsa

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2011 19:32
III Koncert fortepianowy Brahmsa trzeba usłyszeć koniecznie. Najlepiej w transmisji w Dwójce o 20:30!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niemieckie Requiem Brahmsa

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2011 11:28
Philipe Herreweghe, Collegium Vocale Gent i Accademia Chigiana Siena, Orchestre des Champs-Élysées oraz soliści. Wieczorny koncert pierwszego dnia Festiwalu Chopin i jego Europa w Dwójce o 21:00.
rozwiń zwiń