Świętujemy z Franciszkiem Lisztem w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2011 16:05
Tuż po 200. rocznicy urodzin Franciszka Liszta, w dniu święta narodowego Węgier, Europejska Unia Radiowa organizuje specjalny koncert transmitowany do większości krajów Starego Kontynentu. W Dwójce w niedzielę o 14:00.
Audio
  • Zapowiedź specjalnego serwisu internetowego Wegry56.polskieradio.pl
Maleńkie miasteczko Doborján, liczące sobie niewiele ponad 800. mieszkańców, będzie w niedzielę stolicą muzyczną Europy. Obecnie leży ono w granicach Austrii i nazywa się Raiding, a słynne jest z tego, że tu przyszedł na świat Ferenc Liszt.
Słynny pianista, reformator gry fortepianowej, któremu Chopin chciał wykraść sposób wykonywania etiud, był znakomitym kompozytorem. Z czasem coraz mniej liczyła się wirtuozeria, coraz bardziej - głębia wyrazu. Posdzukiwania formalne doprowadziły Liszta do stworzenia nowego gatunku muzyki symfonicznej: poematu symfonicznego. Jest to utwór programowy, zwykle w jednej części, o nieustalonej budowie (najczęściej forma sonatowa lub rondo, czasem wariacje), w której poszczególne tematy reprezentują pewne idee, a technika pracy motywicznej pozwala na zaprezentowanie muzycznego komentarza do nich.
Na transmisję z Raiding zaprasza Marek Zwyrzykowski
Program

 

Franciszek Liszt Poematy symfoniczne: Mazepa, Hungaria, Hamlet

Wyk. Orkiestra Wiener Akademie, Martin Haselböck - dyrygent

 

23 października (niedziela), godz. 14:00

 

Uwaga! W związku z 55. rocznicą wybuchu powstania na Węgrzech w przyszłym tygodniu uruchamiamy specjalny serwis internetowy Wegry56.polskieradio.pl. Udostępnimy w nim cudem ocalone, i dzięki nowoczesnej technologii odzyskane, unikalne nagrania (tzw. taśmy z Koblencji) dotyczące tego ważnego wydarzenia w historii najnowszej i jednego z bardziej gorących okresów w działalności Radia Wolna Europa. Dokumentują one nie tylko czas narodowej rewolucji i krwawej interwencji wojsk sowieckich na Węgrzech, ale także rozgrywające się w tym samym okresie wydarzenia w Polsce (zmiany w kierownictwie partii, radzieckie naciski na polskie władze), Egipcie (wybuch wojny po nacjonalizacji kanału sueskiego) oraz USA (wybory powszechne i prezydenckie). Zapraszamy do wysłuchania zapowiedzi serwisu.

Czytaj także

A jednak zagra! – Koncert Maxima Vengerova

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2011 20:00
Nie jest łatwo namówić Maxima Vengerova do występu, ale dla Poznania artysta zrobił wyjątek.Transmisja ostatniego aktu XIV Konkursu Wieniawskiego w Dwójce w niedzielę o 19:00.
rozwiń zwiń