REKLAMA

Opera (rara) Vivaldiego prosto z Krakowa

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2012 18:30
Pierwszą odsłona tegorocznego festiwalu "Opera rara" będzie "Catone in Utica" znakomitego wenecjanina. Transmisja w Dwójce dziś o 20:00!

Catone in Utica (Katon w Utyce) Antonia Vivaldiego to dramma per musica w 3 aktach (zachowane 2 akty). Utwór został oparty na libretcie Pietra Metastasia, a prapremiera miała miejsce w weneckim Teatro Filarmonico w 1737 roku. Bohaterami akcji są: dyktator Cesare (sopran), obrońca republikańskich zasad Catone (tenor), książę numidyjski Arbace (sopran), wdowa po pokonanym przez Cezara Pompejuszu - Emilia (sopran), jej kochanek Fulvio (alt) oraz córka Katona - Marcia (alt). Po premierze opera miała weneckie wznowienie dwa lata później, a w 1740 roku została wystawiona w Grazu. Współczesna premiera fonograficzna, dokonana przez Claudia Scimine miała miejsce w 1984 roku. W 1998 roku Jean Claude Malgiore przedstawił nową (zachował się jedynie II i III akt, I akt stanowił tzw. pasticcio) rekonstrukcję utworu, którą zarejestrował na płycie w 2001 roku. Modo Antiquo, wraz z Federico Marią Sardellim przywiozą do Krakowa - oryginalnie zachowaną wersję utworu - II i III akt. Prezentacja będzie polską premierą dzieła, przygotowaną specjalnie dla cyklu Opera Rara i Theater an der Wien.

Modo Antiquo - to jeden z najsłynniejszych włoskich zespołów specjalizujących się w wykonawstwie muzyki barokowej na historycznych instrumentach. Założona przez Federico Maria Sardelli'ego grupa za główną orbitę działalności uznała instrumentalną i wokalno-instrumentalną muzykę włoską (szczególnie Antonia Vivaldiego), gdzie wirtuozowskie zacięcie muzyków umiejętnie łączy się ze studiami nad historycznym wykonawstwem i badaniami lingwistycznymi. Zespół przywrócił do repertuaru zapomniane opery Vivaldiego, w tym Atenaida, Orlando furioso, Tito Manlio i Motezuma. Formacja regularnie koncertuje w najważniejszych salach koncertowych i na liczących się festiwalach muzyki dawnej na całym świecie. Ich nagrania znajdują się w katalogach m.in. wytwórni Naive, Opus 111 i Deutsche Grammophon. Modo Antiquo było dwukrotnie nominowane do nagrody Grammy.transmisja z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

(Opera Rara)

Transmisję z Krakowa poprowadzi Jacek Hawryluk.

Program

Antonio Vivaldi Catone In Utica

Wyk. Nicki Kennedy – sopran, Paolo Lopez – sopran, Antonio Giovannini –kontratenor, Sonia Prina – kontralt, Loriana Castellano – kontralt, Magnus Staveland – tenor, Modo Antiquo, dyr. Federico Maria Sardelli

19 stycznia (czwartek), godz. 20:00Czytaj także

Światowa prapremiera opery Vivaldiego!

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2011 16:16
Kolejny rarytas na festiwalu Opera Rara w Krakowie - prawykonanie "L'Oracolo in Messenia" Antonia Vivaldiego. W antraktach rozmowa z Fabio Biondim, dyrygentem. Transmisja dziś w Dwójce o 20.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fabio Biondi: trzeba kochać to, co się robi!

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2011 18:54
W czwartek w Krakowie na festiwalu Opera Rara prowadzona przez Fabia Biondiego Europa Galante dokonała prawykonania rekonstrukcji opery Antoia Vivaldiego "L'Oracolo in Messenia". Włoski dyrygent opowiedział w Dwójce o pracy nad tą partyturą.
rozwiń zwiń