REKLAMA

Vivaldi i Judyta, czyli Rudy Ksiądz i odważna wdowa

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2012 12:48
Arcydzieło barokowego oratorium skomponowane dla weneckiego Osepdale della Pieta, gdzie Vivaldi był nauczycielem muzyki, zabrzmi dziś na festiwalu "Misteria Paschalia" - i na antenie Dwójki.
Sandro Boticelli: Powrót Judyty do Betulii
Sandro Boticelli: Powrót Judyty do BetuliiFoto: wikipedia, domena publiczna

Biblijna historia Judyty przemawia niebywale do wyobraźni. To opowieść o poświęceniu, zemście, zdradzie i zwycięstwie. Daje się interpretować teologicznie, lecz przede wszystkim jest to historia ze znakomitą, pełną dynamiki akcją, przedstawiająca bogatą paletę uczuć, które miotają bohaterami.

Oto Holofernes stoi u bram Betulii. Judyta, młoda, pobożna wdowa, chce wybłagać u Holofernesa litość dla pokonanych. Ten, urzeczony jej urodą, zaprasza ją na kolację. W trakcie posiłku jest coraz bardziej natarczywy, wreszcie zasypia, nadużywszy wina. W kulminacyjnej scenie Judyta ucina głowę Holofernesa i uchodzi, nim wrócą sługi wodza. Wojsko pozbawione dowódcy - zwłaszcza w starożytności - szło w rozsypkę. Jednym cięciem dzielna wdowa odwróciła losy oblężenia.

Mając do dyspozycji dziewczęta z Ospedale, grające na wielu instrumentach, Vivaldi nie był ograniczony w żaden sposób, jeśli chodzi o apart wykonawczy, stąd w "Judycie" tak bogata instrumentacja, mieniąca się barwami instrumentów szrapanych i dętych, o jakich kompozytor operowy mógł tylko pomarzyć.

Transmisję z Krakowa poprowadzi Magdalena Łoś.

W przerwie koncertu z wykonawcami będzie rozmawiała Klaudia Baranowska.

Program

Antonio Vivaldi Juditha Triumphans

Wyk. Josè Maria Lo Monaco – mezzosopran, Delphine Galou – kontralt, Vivica Genaux – mezzosopran, Maria Hinojosa – sopran, Alessandra Visentin – kontralt, Capella Cracoviensis Vocal Ensemble, Accademia Bizantina, Ottavio Dantone – klawesyn, dyrygent

3 kwietnia (wtorek), godz. 20:00

Czytaj także

Jean-Christophe Spinosi: Vivaldi to prawdziwe piekło (galeria)

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2011 16:28
Znakomity dyrygent przedstawił podczas transmitowanego przez nas wieczoru operę "Orlando furioso" Antonia Vivaldiego. O pracy nad tym utworem oraz o planach na przyszłość opowiedział Klaudii Baranowskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fabio Biondi: trzeba kochać to, co się robi!

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2011 18:54
W czwartek w Krakowie na festiwalu Opera Rara prowadzona przez Fabia Biondiego Europa Galante dokonała prawykonania rekonstrukcji opery Antoia Vivaldiego "L'Oracolo in Messenia". Włoski dyrygent opowiedział w Dwójce o pracy nad tą partyturą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opera (rara) Vivaldiego prosto z Krakowa

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2012 18:30
Pierwszą odsłona tegorocznego festiwalu "Opera rara" będzie "Catone in Utica" znakomitego wenecjanina. Transmisja w Dwójce dziś o 20:00!
rozwiń zwiń