Joshua Bell zagra w Dwójce!

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 09:15
Zapraszamy na transmisję koncertu jednego z najbardziej utalentowanych współczesnych skrzypków świata, Joshui Bella, który dziś zagra w Katowicach.
Joshua Bell
Joshua BellFoto: Eric Kabik

Oszałamiająca wirtuozeria, piękne brzmienie gry (mówi się o niej "poezja skrzypiec") i charyzmatyczny wizerunek sceniczny sprawiają, że jest to jeden z najbardziej utalentowanych i najbardziej uznanych współczesnych muzyków skrzypcowych. W środę, 5 grudnia, Joshua Bella wystąpi wraz z pianistą Samem Haywoodem, w Centrum Kultury w Katowicach.

Program Drugi Polskiego Radia zaprasza na transmisję z tego wydarzenia od godziny 20.00.

 

W programie m.in.:
F. SCHUBERT Rondo h-moll op. 70
R. STRAUSS Sonata Es-dur op. 18
Allegro, ma non troppo
Improvisation: Andante cantabile
Finale: Andante - Allegro

—PRZERWA—

G.GERSHWIN  J. HEIFETZ Trzy preludia
S. PROKOFIEV II Sonata skrzypcowa D-dur op. 94bis
Moderato
Presto–Poco meno moss –Tempo 1
Andante
Allegro con brio–Poco meno mosso–Tempo 1–Poco meno mosso–Allegro con brio

Pochodzący z Indiany (USA) artysta otrzymał swoje pierwsze skrzypce w wieku 4 lat, 8 lat później rozpoczął naukę gry na Uniwersytecie w Indianie w klasie słynnego Josefa Gingolda. Swój pierwszy sukces osiągnął już dwa lata później - debiutując koncertem z Riccardo Mutim i Philadelphia Orchestra. Mając zaledwie 17 lat debiutował na scenie nowojorskiej Carnegie Hall. Obecnie jest dyrektorem muzycznym brytyjskiej orkiestry kameralnej Academy of St Martin in the Fields.

W trwającej już ponad 30 lat karierze Bell zasłynął jako solista, kameralista, dyrygent i nagrywający artysta. Jest laureatem niezliczonej ilości konkursów. Wśród licznych nagród (Mercury, Grammy, Gramophone czy Echo Klassik) i wyróżnień, Bell uzyskał m.in. tytuł Amerykańskiego Instrumentalisty Roku 2010 przyznawany przez Avery Fisher Prize (amerykańska nagroda muzyczna za wybitne osiągnięcia w muzyce klasycznej).

Artysta ma na koncie ponad 40 płyt (Sony Classical Records). Dyskografia Bella obejmuje nie tylko większość najważniejszych pozycji z szerokiego repertuaru muzyki skrzypcowej, lecz także np. nagrodzoną Oscarem ścieżkę dźwiękową do filmu "Purpurowe Skrzypce", 1998 (The Violin Red ) skomponowaną przez  Johna Corigliano. Muzyk gra na skrzypcach Huberman Stradivarius z 1713 r.

Czytaj także

Chris Botti - węże i inspiracje muzyką Tomasza Stańki

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2010 11:00
Amerykański trębacz smooth jazzowy wkrótce na trzech koncertach w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co łączy matematykę i fotografię

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2011 16:50
Wystawa w Warszawie oraz książka o związkach Norwida z... Chinami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Isabelle Faust - skrzypaczka bez granic

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2011 16:35
- Uwielbiam zmiany i nie mogłabym się ograniczyć do jednej epoki - mówi Klaudii Baranowskiej jedna z najbardziej wszechstronnych współczesnych skrzypaczek.
rozwiń zwiń