"Wieloma językami", czyli "Nowa Tradycja" w Podlaskiem.

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2014 18:00
Koncert formacji Karolina Cicha & Spółka - zdobywców Grand Prix i Nagrody Publiczności na zeszłorocznej "Nowej Tradycji" - można usłyszeć na antenie Dwójki i obejrzeć na naszej stronie.
Karolina Cicha i Bart Pałyga reprezentują Polskie Radio na tegorocznym Festiwalu Folkowym Europejskiej Unii Radiowej,
Karolina Cicha i Bart Pałyga reprezentują Polskie Radio na tegorocznym Festiwalu Folkowym Europejskiej Unii Radiowej,Foto: Czarli Bajka/materiały prasowe

Podlaskie - pogranicze Wschodu i Zachodu. Oprócz Polaków tereny te zamieszkują Białorusini, Litwini, Ukraińcy, Rosjanie, Tatarzy, Cyganie. Przed wojną mieszkali tu i tworzyli Żydzi. Miejsce, w którym wierzy się wieloma religiami, mówi wieloma językami. Nie dziwi zatem fakt, że to właśnie tu zrodziła się idea języka esperanto - w tym wielokulturowym środowisku wychowywał się Ludwik Zamenhof.
Na koncert "Wieloma językami” składają się utwory w językach mniejszości zamieszkujących województwo podlaskie. Usłyszymy pieśni w jidysz, w języku Cyganów nizinnych, po białorusku, po polsku, rosyjsku, litewsku, ukraińsku i po tatarsku. Zespół używa ponad 13 instrumentów, zarówno etnicznych, jak i elektronicznych. Podczas koncertu, obok nowoczesnych samplerów i looperów, zabrzmią morinhuur, dotar, drumla, duduk, akordeon, fujarka, mandola, a także śpiew alikwotowy.

Reportaż z pierszego dnia Nowej Tradycji 2014

Strona 17. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" >>>

Projekt "Wieloma językami” cieszy się uznaniem w kraju i za granicą. Koncert został zaprezentowany w Belwederze na zaproszenie pary prezydenckiej, na Festiwalu Art Pole na Ukrainie, Festiwalu Suklegos na Litwie oraz na największym festiwalu etnicznym w Polscei i w Europie Środkowo-Wschodniej, czyli na Warszawskim "Skrzyżowaniu Kultur”.
Transmisję prowadzi Piotr Kędziorek
.

 

Program:

Karolina Cicha & Spółka feat. Bart Pałyga "Wieloma językami”

Wyk Karolina Cicha - wokal, klawisze, akordeon, rig, baglamas, sampler perkusyjny, looper
Bart Pałyga - wiolonczela elektryczna, morinhuur, mandolina, fujarka, drumla, daf, rig, duduk, looper, śpiew gardłowy
Gościnnie w "Spółce”: Marta Sołek - gadułka, fidel płocka

mm/kul

Czytaj także

Nowa Tradycja 2014 - poznaj program, kup bilety

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 14:39
Oto szczegółowy program 17. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" oraz informacje o warunkach wstępu na festiwalowe koncerty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Małgorzata Małaszko-Stasiewicz: "Nowa Tradycja" odkrywa prawdę w kulturze ludowej

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2014 13:24
– Tradycyjne pieśni używają niewymyślnych słów, ale opowiadają o rzeczach, których wszyscy doświadczamy: o strachu przed śmiercią, radości narodzin, szczęściu miłości – mówiła w Trójce dyrektor Programu 2 Polskiego Radia, zapraszając na 17. Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nowa Tradycja" 2014 – przewodnik multimedialny

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2014 12:43
rozwiń zwiń