REKLAMA

Kwartet Śląski w nowej siedzibie NOSPR. Transmisja!

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2014 17:00
W czwartkowej "Filharmonii Dwójki" - w drugim dniu Festiwalu Otwarcia - wysłuchamy koncertu "Między wschodem i zachodem". W zróżnicowanym repertuarze współczesnym zaprezentuje się znakomity Kwartet Śląski.
Audio
  • Architekt Tomasz Konior oprowadza Ewę Niewiadomską po nowej siedzibie NOSPR, część 1 (Wybieram Dwójkę)
  • Architekt Tomasz Konior oprowadza Ewę Niewiadomską po nowej siedzibie NOSPR, część 2 (Wybieram Dwójkę)
  • Architekt Tomasz Konior oprowadza Ewę Niewiadomską po nowej siedzibie NOSPR, część 3 (Poranek Dwójki)
Kwartet Śląski
Kwartet ŚląskiFoto: materiały promocyjne: Magdalena Jodłowska/MAYO

Więcej o otwarciu nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia >>>

Trzy utwory tego koncertu są wyrazem protestu przeciw terrorowi historii. VIII Kwartet (1960) Szostakowicza – choć oficjalnie dedykowany „pamięci ofiar wojny i faszyzmu” – jest na wskroś osobisty. Daje upust przeżytemu cierpieniu, ale też autoironii (Szostakowicz miał powiedzieć, że „na okładce można by napisać – poświęcone pamięci autora tego kwartetu”). W pięciu skontrastowanych częściach aż roi się od autocytatów, w których skupia się groza lat minionych. Całość spaja czterodźwiękowy motyw „D-Es-C-H” – dźwiękowa sygnatura Szostakowicza.

Reportaż Piotra Wojciechowskiego o "dostrajaniu się" NOSPR do nowej siedziby >>>

Węgier István Márta (ur. 1952) wybrał się w roku 1973 do Rumunii, gdzie zamieszkał na krótko w niewielkiej wiosce Turk, wśród Węgrów mówiących osobliwym, archaicznym językiem. Nagrał ich pieśni i opowieści. Po powrocie wysłał swym gospodarzom zdjęcia i podziękowania. Odpowiedź (po rumuńsku) brzmiała: „Nie wracaj tu więcej”. Służby państwowe nakazały całej rodzinie opuścić wioskę. Pozostałych mieszkańców poddano represjom. „Doom. A sigh” („Przeznaczenie. Westchnienie”) na taśmę i kwartet, napisane w roku jesieni ludów (1989), wykorzystuje nagrania zrobione w Turk.

Minister kultury Małgorzata Omilanowska o nowej siedzibie NOSPR: oszlifowana bryła antracytu w szkatule wspominającej Nikiszowiec >>>

Krzysztof Meyer (ur. 1943) należy do tych, którzy wciąż mierzą się z wielką tradycją muzyki europejskiej – z jej narracyjnym rozmachem i najwyższym kunsztem warsztatowym. Spośród kompozytorów polskich nikt inny nie kultywuje tradycji kwartetu smyczkowego z taką konsekwencją.

Steve Reich (ur. 1936) jest nowojorczykiem. Zamachy wrześniowe znał nie tylko z przekazów medialnych. Gdy nadarzyła się okazja – było nią zmówienie Kronos Quartet na utwór z nagranymi wcześniej głosami – zdecydował się wykorzystać dokumenty służb ochrony powietrznej, straży pożarnej, relacje świadków, śpiewy modlitewne. „WTC 9/11” wykorzystuje też nagranie dwóch dodatkowych kwartetów smyczkowych. Muzyka oplata się wokół dźwięków mowy, rytmizowanej w pętlach powtórzeń. Elegia ta zrodzona została z powściągliwości i prostoty. Skrót WTC oznacza także (jak słyszymy w utworze) „world to come” („świat przyszłości”).

Na transmisję z Katowic w "Filharmonii Dwójki" zapraszają Przemysław Psikuta i Marcin Majchrowski. A w przerwie zapraszamy na rozmowę z członkami Kwartetu Śląskiego oraz Krzysztofem Meyerem.

Program:
Krzysztof Meyer XIV Kwartet smyczkowy (prawykonanie)

Dymitr Szostakowicz VIII Kwartet smyczkowy c-moll op. 110

István Márta – Doom. A Sigh na taśmę i kwartet smyczkowy

Steve Reich – WTC 9/11 na taśmę i kwartet smyczkowy

Wyk. Kwartet Śląski (Szymon Krzeszowiec - skrzypce, Arkadiusz Kubica - skrzypce, Łukasz Syrnicki - altówka, Piotr Janosik – wiolonczela), Marcin Trzęsiok - prowadzenie cyklu

2 października (czwartek), godz. 19.30-21.30, wprowadzenie o 19.00

***

Wybitny krytyk architektury Joseph Rykwert ocenia nową siedzibę NOSPR >>>

W "Filharmonii Dwójki" transmitować będziemy także kolejne koncerty Festiwalu Otwarcia:

- 3 i 4 października zagoszczą w Katowicach słynni Wiedeńscy Filharmonicy, którzy w czwartek dadzą koncerty symfoniczny , a dzień później przedstawią się jako mistrzowie kameralistyki;

- 5 października dzieła Pawła Szymańskiego i Leszka Możdżera zaprezentują Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO, Camerata Silesia, perkusiści NOSPR oraz słynny jazowy pianista.

materiały promocyjne/mm/bch

Czytaj także

Tomasz Konior: Le Corbusier się mylił

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2014 21:00
- Nie było w historii miast drugiego tak dotkliwego okresu, który by całkowicie odmienił ich oblicze, nie czyniąc jednocześnie lepszymi, wygodniejszymi, zdrowszymi miejscami do życia - mówi o modernizmie architekt, który sam zmienia właśnie oblicze Katowic.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Witold Rowicki: pracę w Polskim Radiu zacząłem od wypisywania przepustek

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2014 08:00
- To dlatego, że dobrze znałem język rosyjski w mowie i w piśmie. To trwało niedługo, bo zostałem zabrany Katowic, w roli kierownika muzycznego tamtejszej rozgłośni - wspominał w archiwalnym nagraniu początek współpracy z Polskim Radiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowa siedziba NOSPR. Podróż do serca muzyki

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 17:00
- Projekty sal koncertowych tworzą z reguły "obcy" architekci. Natomiast Tomasz Konior, będąc znany na całym świecie, pozostaje człowiekiem "stąd". Nie rezygnując z własnego stylu, zakorzenił więc ten budynek w krajobrazie Śląska - mówił o architekcie siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia jej dyrektor artystyczny, Alexander Liebreich.
rozwiń zwiń