REKLAMA

Prowansja, opera i Dwójka

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2012 20:06
Historia opery francuskiej od zarania po zmierzch – a wszystko dzięki pomysłowemu zestawieniu fragmentów reprezentatywnych dzieł. Wieczorem transmisja z niezwykłego festiwalu w Aix-en-Provence.
P. Cezanne: Góra św. Wiktorii
P. Cezanne: Góra św. WiktoriiFoto: wikipedia, domena publiczna

Pomona z 1671 roku autorstwa Roberta Camberta do libretta Pierre'a Perrina uznawana jest za pierwszą francuską operę. Obaj autorzy cieszyli się protektoratem kardynała Mazzariniego, po którego śmierci Ludwik XIV zdołał wreszcie skoncentrować całą władzę w swoim ręku. Kardynalscy faworyci zostali odsunięci od dworu, nie bez starań pupila Króla-Słońce, Lully'ego.

Ambitny naturalizowany Włoch, który tyleż czasu spędzał na komponowaniu, co na dworskich intrygach, stworzył wzór francuskiego stylu, jego tragédies lyriques możnaby przechowywać w Sèvres. Trzeba jednak uznać potęgę talentu Lully'ego, dzięki której jego muzyka jest dziś chętnie wykonywana i słuchana.

Karol II zachwycił się francuską operą, nie mogąc jednak podkupić Lully'ego, zadowolił się Cambertem i na dokładkę – Louisem Grabu, z pochodzenia Katalończykiem. Francuzem z urodzenia był Marc-Antoine Charpentier, ten jednak uległ silnym wpływom muzyki włoskiej i w jego twórczości italianitá jest żywo obecna, pisywał zresztą do włoskich tekstów równie chętnie jak do francuskich.

Szczyt rozwoju opera francuska osiągnęła za panowania Ludwika XV. Opero-balet Les Indes galantes Jean-Philippe'a Rameau składa się z czterech obrazów ulokowanych w Turcji, Peru, Persji oraz Ameryce Północnej. Zasadniczym tematem wszystkich obrazów jest miłość, która zwycięża wszystkie przeszkody, dzicy okazują się szlachetni, a i efektów specjalnych nie brakuje: erupcja wulkanu należy do efektowniejszych scen.

Transmisję z festiwalu w Aix-en-Provence poprowadzi Klaudia Baranowska.

Program

Akt 1 – Marzenie Mazarina: Robert Cambert Pomone

Akt 2 – Przywilej Lully'ego: Jean-Baptiste Lully fragmenty oper Cadmus i Armide

Akt 3 – Francuska inwazja na Anglię: Louis Grabu Albion and Albanius

Akt 4 – Włoska inwazja na Francję: Marc-Antoine Charpentier Médée

Akt 5 – Francja podbija Indie: Jean-Philippe Rameau Les Indes galantes

Wyk. Elodie Fonnard – sopran, Rachel Redmond – sopran, Reinoud van Mechelen – kontratenor, Pierre Bessière – bas, Les Arts Florissants, Paul Agnew - dyrygent

18 lipca (środa), godz. 20.00

Czytaj także

Wino miłości nie szkodzi!

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2011 10:50
Przynajmniej tak twierdzi Anakreont w opero-balecie Jeana-Philippe'a Rameau. Nie jest łatwo przeciwstawić się Bachusowi, chyba że ma się Miłość po swojej stronie...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ulubiona opera Króla Słońce na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2011 18:45
Już dziś o 20.00 w Dwójce opera Jean-Baptiste'y Lully'ego "Atys" zarejestrowana w Paryżu. Król Słońce, Ludwik XIV, znajdywał w tej muzyce wielkie upodobanie.
rozwiń zwiń