Chris Barber o powojennej eksplozji dixielandu

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2017 12:55
W audycji "Rozmowy improwizowane" spotkaliśmy się z legendarnym brytyjskim puzonistą, twórcą popularnej w latach 50. orkiestry.
Audio
  • Chris Barber o powojennej eksplozji dixielandu (Rozmowy improwizowane/Dwójka)
Chris Barber
Chris BarberFoto: Wikipedia/Heinrich Klaffs/C.C. 2.0

Chris Barber był matematykiem, Pat Halcox chemikiem. Na szczęście zamiast robić kariery w ubezpieczeniach i przemyśle tworzyw sztucznych stworzyli jeden z pierwszych na Wyspach Brytyjskich zespół jazzu tradycyjnego. Zapoczątkowali tym samym prawdziwą eksplozję dixielandu, która spopularyzowała jazz w całej Europie i była podstawą wielkiego sukcesu brytyjskiego bluesa i rocka lat 60.

W audycji  Chris Barber opowiadał m.in. o złotej erze fruwających marynarek i pełnych sal: Graliśmy początkowo dla samej frajdy i dla siebie, a z czasem również publicznie. W sumie nawet nie pamiętam, dlaczego zaczęliśmy występować, skoro i tak cieszyło nas granie dla siebie. Wiele angielskich pubów miało pomieszczenia stworzone z myślą o spotkaniach klubowych, więc z łatwością przekształciły się w kluby jazzowe. To była pierwsza ważna zmiana, jaka nastąpiła w brytyjskiej muzyce popularnej po II wojnie światowej. Wtedy popularnością cieszyły się przede wszystkim utwory z amerykańskich filmów muzycznych – Doris Day itd. Całkiem ładne, ale nie grzeszące głębią. Ale jazz wybuchł całkiem szybko i w 1954 roku był już bardzo silny.

***

Tytuł audycji: Rozmowy improwizowane

Prowadzą: Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński

Gość: Chris Barber (puzonista)

Data emisji: 26.01.2017

Godzina emisji: 22.00

bch/mz

Czytaj także

Trzy płyty pod znakiem Wojciecha Jachny

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2017 08:00
Gościem audycji był trębacz, który wystąpił na krążkach plasujących się wysoko w podsumowaniach 2016 roku w muzyce jazzowej i improwizowanej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Irène Schweizer. Ikona jazzowej awangardy

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2017 12:00
W "Rozmowach improwizowanych" spotkaliśmy się z jedną z niewielu kobiet na zdominowanej przez mężczyzn europejskiej scenie jazzu. Jak radziła sobie w tym męskim świecie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kirk Knuffke: kornet, karaluchy i blues

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 17:55
W audycji "Rozmowy improwizowane" rozmwialiśmy z jednym z najciekawszych kornecistów współczesnego jazzu.
rozwiń zwiń