Jerzy Milian - spotkanie z legendą wibrafonu

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2017 16:32
O muzyce, ćwiczeniach bez instrumentu, ikonach i zmaganiach z PRL-owską biurokracją Jerzy Milian opowiadał w "Rozmowach improwizowanych".
Audio
  • Jerzy Milian - spotkanie z legendą wibrafonu (Rozmowy improwizowane/Dwójka)
Jerzy Milian
Jerzy MilianFoto: PAP/Marek Karewicz

MitchMitch 1200.jpg
Mitch & Mitch gra Miliana. Koncert na Międzynarodowy Dzień Jazzu

Komponowanie zawsze przychodziło mu łatwo - partytury do swojego koncertu na oktet jazzowy i orkiestrę rozpisał, korzystając z porad bardziej doświadczonych kolegów, bo sam nosił w kieszeni dyplom ukończenia... szkoły muzycznej pierwszego stopnia i świadectwa ze średniej szkoły muzycznej.

Fragmenty rozmów z Jerzym Milianem przypominamy z okazji koncertu, podczas którego zespół Mitch & Mitch zagra jego kompozycje wydane na kultowej płycie w roku 1975.


wibrafon 663.jpg
Jerzy Milian o Komedzie oraz zabawie w kotka i myszkę z władzą

Jerzy Milian, 79-letni wibrafonista to już dziś prawdziwa legenda: bliski współpracownik Krzysztofa Komedy, uczestnik mitycznych festiwali jazzowych w Sopocie, solista w utworach Bogusława Schaeffera, lider własnych zespołów jazzowych, ale też orkiestr grających muzykę popularną. Jeśli słynny album Baazaar z serii Polish Jazz można nazwać jazzowa klasyką (a można z pewnością), to niektóre utwory nagrane z Orkiestrą Rozrywkową PRiTV w Katowicach zasługują na miano klasyki polskiego funku.

Po okresach tryumfów (również zagranicznych) nadeszły lata mniejszej aktywności, po Silesian Sketches z 1996 roku artysta nie wydał nowego materiały przez dziewięć lat. Jednak znakomita i nieco niespodziewana płyta Milianalia (Obuh 2005) oraz seria niepublikowanych dotąd nagrań Miliana wydawana od kilku lat przez oficynę GAD przyczyniły się do zasłużonego renesansu zainteresowania jego twórczością - niejednorodną gatunkowo i często bardzo zaskakującą.

Jerzy Milian 663.jpg
Jerzy Milian. Życie jazzmana w czasach PRL-u

***

Tytuł audycji: Rozmowy improwizowane 

Prowadzą: Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński

Data emisji: 28.04.2017

Godzina emisji: 22.00


bch/mz

Czytaj także

Duchowe podróże Wadady Leo Smitha

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 16:10
W audycji już po raz drugi spotkaliśmy się z amerykańskim trębaczem, jednym z najbardziej charyzmatycznych muzyków współczesnego jazzu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Valentine Clastrier o filozofii liry korbowej

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 08:00
Z francuskim artystą grającym muzykę współczesną rozmawialiśmy o problemach, jakie wynikają z wykorzystywania tradycyjnych instrumentów w nietradycyjnym kontekście.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ches Smith. Z perkusją od jazzu do voodoo

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2017 16:00
Gdyby nie nauczyciel perkusji zakochany w zespole Steely Dan, Ches Smith być może nie zafascynowałby się jazzem, grałby rocka i metal w zespołach w rodzinnym Sacramento lub pisał filozoficzne eseje, a w wolnych chwilach surfowałby po zatoce San Francisco.
rozwiń zwiń