Marilyn Crispell: sprawdź, dokąd muzyka cię zabierze

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2017 23:00
- W przypadku muzyki swobodnie improwizowanej często zdarza się, że na początku ludzie nie rozumieją, co się dzieje. Wtedy zwykle doradzam zawieszenie sądów i wyruszenie w podróż - mówiła znakomita pianistka jazzowa.
Audio
  • Marilyn Crispell: przekonaj się, dokąd muzyka cię zabierze (Rozmowy improwizowane/Dwójka)
Marilyn Crispell na scenie festiwalu Ad Libitum 2017
Marilyn Crispell na scenie festiwalu Ad Libitum 2017Foto: Piotr Gruchała/materiały prasowe

Jeśli podróż okaże się bezowocna, Marilyn Crispell zaleca jej ponowienie. – Wróć i spróbuj kiedyś jeszcze raz, bo za pierwszym razem możesz nie zrozumieć, co się dzieje – zachęcała, wspominając swoje doświadczenia z twórczością Cecila Taylora. – Kiedy po raz pierwszy go usłyszałam, zachwyciłam się energią obecną w jego muzyce, ale nie dostrzegałam bogactwa tematów. Dopiero z czasem zaczęłam zauważać a to temat bluesowy, a to powtarzającą się melodię. Dostrzegłam w tym, co robił, strukturę, której wcześniej nie zauważałam. Mój mózg jej nie odczytywał. Czasami trzeba dać więcej niż jedną szansę – powiedziała.

W rozmowie, która odbyła się przy okazji wizyty pianistki na warszawskim festiwalu Ad Libitum (12-14 października 2017 r.), słuchaliśmy jej wspomnień o "przełomie coltrane'owskim", który na zawsze zmienił jej artystyczne życie, a także o emocjach, które - rozmaicie rozumiane - albo łączą muzyka i jego publiczność z "czystym odczuwaniem", albo kończą się prawdziwą katastrofą podczas koncertu...

***

Tytuł audycję: Rozmowy improwizowane

Prowadzą: Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

Goście: Marilyn Crispell (pianistka jazzowa)

Data emisji: 16.11.2017

Godzina emisji: 22.00

mc/jp

Czytaj także

Kamasi Washington. Zbawca jazzu z Kalifornii

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 12:30
Gościem audycji był amerykański muzyk, który opowiadał m.in. o dorastaniu w niebezpiecznych dzielnicach Los Angeles, wielkiej i małej polityce oraz powstawaniu trzypłytowego albumu "The Epic".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Susana Santos Silva. Jazz zamiast budownictwa

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2017 17:47
W audycji "Rozmowy improwizowane" spotkaliśmy się z czołową postacią portugalskiej sceny improwizowanego jazzu Susaną Santos Silvą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jazz w hołdzie bohaterskiej abolicjonistce

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2017 23:00
W "Rozmowach improwizowanych" spotkaliśmy się z Brandonem Rossem, gitarzystą tria imienia Harriet Tubman.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gianluca Petrella - puzonista o twardym karku

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2017 14:51
Gościem "Rozmów Improwizowanych" był m.in. zjawiskowy włoski puzonista, który, mimo że grywa w zespole legendarnego Enrico Ravy, nie ukrywa swojej fascynacji Sun Ra, elektroniką, beatem, brudem i hałasem.
rozwiń zwiń