Paul Lytton: nadużywanie emocji psuje muzykę

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2017 12:00
- Emocjonalny aspekt muzyki niezbyt mnie interesuje, bo emocjami łatwo manipulować. Ich nadużywanie degeneruje naszą kulturę - mówił w Dwójce brytyjski perkusista jazzowy, postać pomnikowa na scenie muzyki improwizowanej.
Audio
  • Rozmowa z Paulem Lyttonem i Marilyn Crispell (Rozmowy improwizowane/Dwójka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/Markov Marko

Marilyn Crispell fot. P. Gruchała (2) 1200.jpg
Marilyn Crispell: sprawdź, dokąd muzyka cię zabierze

Paul Lytton podkreślił, że znaczna część muzyki komercyjnej opiera się na manipulowaniu emocjami. - To ogłupia słuchaczy. Dlatego też uważam muzykę za medium potencjalnie niebezpieczne, a na egzaltację reaguję podejrzliwością i sceptycyzmem.

Perskusista wyjaśnił, że emocje oczywiście są w muzyce ważne i nie stara się ich wyeliminować, ale grając stara się znaleźć obszar gdzieś powyżej poziomu prostych emocji. - Uważam muzykę za pożywną dietę dla muzyka i - mam nadzieję - również dla słuchacza, która w idealnych warunkach pomija poziom emocji.

W audycji Paul Lytton tłumaczył, na czym polega "nie-stan", do którego dąży podczas grania. W dyskusji udział wzięła także znakomita amerykańska pianistka Marilyn Crispell. Muzycy odnieśli się m.in. do tego, jak improwizacja podczas grania przekłada się na inne sfery ich życia, oraz co w ogóle oznacza słowo "improwizacja". Wśród dyskutowanych pojęć znalazło się też słowo artysta. Zdaniem Paula Lyttona muzycy to nie artyści.

***

Tytuł audycję: Rozmowy improwizowane

Prowadzą: Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

Goście: Marilyn Crispell (pianistka jazzowa) i Paul Lytton (perkusista)

Data emisji: 30.11.2017

Godzina emisji: 22.00

bch/mz


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gianluca Petrella - puzonista o twardym karku

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2017 14:51
Gościem "Rozmów Improwizowanych" był m.in. zjawiskowy włoski puzonista, który, mimo że grywa w zespole legendarnego Enrico Ravy, nie ukrywa swojej fascynacji Sun Ra, elektroniką, beatem, brudem i hałasem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marilyn Crispell: sprawdź, dokąd muzyka cię zabierze

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2017 23:00
- W przypadku muzyki swobodnie improwizowanej często zdarza się, że na początku ludzie nie rozumieją, co się dzieje. Wtedy zwykle doradzam zawieszenie sądów i wyruszenie w podróż - mówiła znakomita pianistka jazzowa.
rozwiń zwiń