REKLAMA

Darius Brubeck: ludzie zza żelaznej kurtyny pragnęli jazzu

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2019 10:58
- Nie przypuszczałem, że ta wizyta będzie mieć aż tak ogromne znaczenie - mówił w "Rozmowach improwizowanych syn legendarnego Dave'a Brubecka o koncercie kwartetu Brubecka w Polsce w 1958 roku. 
Audio
  • Rozmowa z pianistą Dariusem Brubeckiem, synem słynnego Dave'a Brubecka (Rozmowy improwizowane/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/PublicDomainArchive

Mimo że miał wtedy zaledwie jedenaście lat, Darius Brubeck dobrze pamięta historyczną wizytę kwartetu swojego ojca w Krakowie w komunistycznej Polsce. - Nawet moi rodzice nie mieli świadomości, że będzie to początek wielkiej kulturowej przemiany. Przekonałem się o tym dopiero niedawno, zwiedzając Europejskie Centrum Solidarności. Na jednej z wystaw zobaczyłem oś czasu, a na niej, przy roczniku 1956 - radio. To był rok, kiedy ruszyła audycja "Głos Ameryki" Willisa Conovera. Na wystawie był też stary program koncertu ozdobiony karykaturą mojego ojca w okularach - mówił w rozmowie pianista.

Czy dla muzyków przyjeżdżających ze stolicy jazzu - Nowego Jorku, wizyta w kraju za żelazną kurtyną była wówczas źródłem szoku kulturowego? Darius Brubeck twierdzi, że szok miał bardziej związek z wszechobecną biedą. - Zniszczone ulice, bardzo ubodzy ludzie, konne wozy na drogach... serce się krajało. Drugą rzeczą był chłód - wspominał artysta. Koncert kwartetu Brubecka zapadł mu w pamięć z innych jednak przyczyn.

- Kiedy zobaczyłem, jak ludzie w Polsce reagują na Dave'a Brubecka i jego kwartet, chyba mimo młodego wieku dotarło do mnie, że jest w tym coś symbolicznego. Mówiąc o znaczeniu symbolicznym, mam na myśli nowoczesny amerykański jazz, Zachód pojawiający się w Polsce. Ludzie nie tylko przychodzili na koncerty - wszyscy łaknęli kontaktu z zespołem, chcieli spędzić z nami tyle czasu, ile się dało. Niektórzy jeździli za nami od miasta do miasta i słuchali mniej więcej tego samego programu. Po prostu chcieli być z nami, jakby sama nasza obecność dawała jakąś moc. 

Gość "Rozmów improwizowanych" szczegółowo opowiedział, jak ten wyjazd zmienił jego spojrzenie na świat, zdradził także różne aspekty swojej ralacji z ojcem, legendarnym jazzmanem, a także próbach wyjścia z jego cienia.

***

Rozmawiali: Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

Gość: Darius Brubeck (pianista)

Data emisji: 6.02.2019

Godzina emisji: 22.30

Wywiad z muzykiem wyemitowano w audycji "Nokturn".

at/bch

 

Czytaj także

Jon Irabagon: projekt "Blue" kosztował mnie najwięcej

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2019 11:09
Gościem audycji był saksofonista Jon Irabagon, który na albumie grupy Mostly Other People Do The Killing, z materiałem z legendarnej płyty Milesa Davisa "Kind Of Blue", wcielił się w role Coltrane'a i Cannonballa Adderleya.
rozwiń zwiń