Kamil Szuszkiewicz - muzyczny eksperymentator

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2023 01:00
Jest jednym z najbardziej oryginalnych polskich twórców muzyki… no właśnie, jakiej? Wyszedł od jazzu, ale bardzo szybko przestał go grać. Nie zagościł też na dłużej w świecie swobodnej improwizacji. Gościem tego wydania "Rozmów improwizowanych" (13.12) był Kamil Szuszkiewicz.
Kamil Szuszkiewicz jest trębaczem
Kamil Szuszkiewicz jest trębaczemFoto: Hasenien Dousery dla Sacrum Profanum

Gra na trąbce, ale korzysta z rozmaitych narzędzi elektronicznych i postprodukcyjnych. Jest twórcą nowoczesnym i eksperymentalnym, ale sięga po inspiracje ludowe sprzed kilkuset lat.

Rozmowę zaczęliśmy od fascynacji Kamila Szuszkiewicza litewską tradycją pieśni wielogłosowych Sutartinės. O co chodzi w tym starym systemie? Dlaczego tak zainteresował polskiego trębacza i w jaki sposób przekuwa on te inspiracje na własną muzykę wydaną na płytach "Laumės" i "Eastplaining"? Dlaczego swobodna improwizacja nie jest dla naszego gościa "świętym Graalem"? Czy transowy charakter muzyki trębacza działa tak na niego samego?

W rozmowie wróciliśmy też do dawnych nagrań artysty: wysoko przetworzonej studyjnie "Istiny", najbardziej jazzowego w jego dyskografii albumu "Prelogomena" i młodzieńczych improwizacji na płycie "Detrytus" z Hubertem Zemlerem. Podyskutowaliśmy również o swoistym manifeście z ostatniej płyty zespołu Zvanai o tym, że "dzisiejsza muzyka z Europy Wschodniej powinna brzmieć w sposób odrębny".


Posłuchaj
116:31 2023_12_13 23_01_29_PR2_Nocna_Strefa.mp3 Kamil Szuszkiewicz - muzyczny eksperymentator (Nocna strefa/Dwójka) 

Po wywiadzie z Kamilem Szuszkiewiczem przyszedł czas na najświeższe nowości wydawnicze, m.in.:

  • Asleep" saksofonisty Miłosza Pieczonki,
  • "Hypersensitivity 00:06:33" grupy Sobanski Music Laboratory,
  • "Cat’s Songs - 17 Haiku for Piano" – kompozycja Bartłomieja Olesia w wykonaniu Miry Opalińskiej.

***

Tytuł audycji: Rozmowy improwizowane w paśmie Nocna strefa

Prowadzili: Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

Data emisji: 13.12.2023

Godz. emisji: 23.00

pg/kk

reklama

Czytaj także

Jaimie Branch: ważne, żeby nie traktować siebie zbyt poważnie

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2019 15:11
- Moim zdaniem jest różnica pomiędzy humorem a byciem niepoważnym. To dwie różne rzeczy. Da się pogodzić poczucie humoru z poważnym podejściem - mówiła w Dwójce słynna amerykańska trębaczka.
rozwiń zwiń