Milesa Davisa cicha zgoda na kradzież?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2013 14:00
Co zrobić aby napisać nowy utwór? Wystarczy zmienić tytuł starej kompozycji. W "Rozmowach improwizowanych" rozmawiliśmy o zawiłej historii pewnego nagrania i nowym wydawnictwie koncertowym Milesa Davisa.
Audio
  • "Nierozstrzygnięty konflikt miedzy trębaczem a gitarzystą"
Miles Davis w 1987 roku
Miles Davis w 1987 rokuFoto: Fot. Jean Fortunet/Wikimedia Commons

Okazuje się, że znany fanom jazzu utwór Miles Davisa, "Solar"…napisał inny muzyk. Gitarzysta Chuck Wayne w 1946 roku stworzył utwór "Sony", którego jednak nie zarejestrował. Miles Davis zmienił część kompozycji i tytuł. W takim kształcie nagranie trafiło na jego album "Walkin'" z 1954: - Gitarzysta zapomniał podpisać swój utwór. Ten fakt wykorzystała wytwórnia Milesa Davisa, a on sam nie protestował – mówi Tomasz Grzegorczyk

Wątpliwości wokół nagrania "Solar", to nie jedyne ważne informacje związane z autorem "Kind of Blue". Do sklepów płytowych trafił trzypłytowy album Milesa Davisa – Na płytach można znaleźć zapis trasy po Europie z 1969 roku. To taki okres w twórczości Davisa kiedy nie wykrystalizował się jeszcze jego nowy styl – mówi Tomasz Grzegorczyk.

W "Rozmowach improwizowanych" mówiliśmy także o nowych wydawnictwach Williama Parkera i Antoniego Gralaka.

Do wysłuchania fragmentów audycji zapraszają Janusz Jabłoński i Tomasz Grzegorczyk 

Czytaj także

Miles Davis contra John Coltrane

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2013 10:20
Poznali się w 1950 roku. Ich znajomość zaowocowała współpracą i wspaniałymi płytami: "Round About Midnight", "Kind of Blue", czy genialnym koncertem ze Sztokholmu z 1960 roku. W dzisiejszej "Tonacji Trójki" zabrzmią ich wspólne nagrania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trzy kwadranse jazzu 14 stycznia 2013

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2013 00:00
W krainę jazzu zaprasza mistrz Jan Ptaszyn Wróblewski. Najlepsze wykonania i ciekawostki - wszystko dla miłośników jazzu.
rozwiń zwiń