"Dwójka na miejscu". Plenerowa audycja z Zamościa

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 13:16
Podczas akcji "Dwójka na miejscu – znaki Niepodległej. Ostatnie lato ‘39" byliśmy w wielu miastach. Jednak w mieście idealnym jeszcze nie! Postanowiliśmy zatem nadrobić te zaległość. Dziś odwiedzamy miejscowość zaprojektowaną na wzór sylwetki człowieka. Głową miał być pałac, kręgosłupem główna ulica, a ręce i nogi to bastiony służące do obrony. I tak jest do dziś. Nigdzie indziej jak w Zamościu.

W trakcie plenerowej, dwugodzinnej audycji z Rynku Wielkiego (godz. 15.00-17.00) będzie można dowiedzieć się, jak powstawało miasto zaprojektowane przez Bernarda Morandiego na zlecenie Jana Zamoyskiego. Przybliżona zostanie również historia wielkich kobiet Zamościa – m.in. Róży Zamoyskiej. - Sprawdzimy również, w których miejscach improwizował na fortepianie Mieczysław Kosz, oraz przepytamy Macieja Pieprzycę – reżysera filmu „Ikar. Legenda Mietka Kosza” o to, jak odwzorowany zostanie Zamość na srebrnym ekranie - mówią Beata Kwiatkowska i Paweł Siwek, którzy obiecują również zgłębić historię 20-lecia międzywojennego oraz losy miasta podczas II Wojny Światowej. - Odwiedzimy wystawę poświęconą Powstaniu Zamojskiemu 1942 roku. Będzie też dawna muzyka odnaleziona w Zamościu – to za sprawą Capelli All’Antico oraz w pełni współczesny muzyczny Zamość reprezentowany przez Orkiestrę Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego - dodają dziennikarze Programu 2 Polskiego Radia.

Audycję z plenerowego studia poprzedzą (godz. 12.00-15.00) występy artystyczne i inne atrakcje dla mieszkańców miasta i turystów, w tym m.in. koncert muzyki dawnej, warsztaty malowania włóczką z Etno Roztoczem, poczęstunek od Koła Gospodyń Wiejskich w Płoskiem i warsztaty oraz pokazy laboratoryjne organizowane przez MINILAB.

***

"Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato ‘39" to cykl audycji plenerowych odbywających w 11 polskich miastach nawiązujących tematyką do lata 1939 r., rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz rocznicy 1989 r. Odwiedzając kolejne miasta Dwójka zaprasza słuchaczy na spotkania, konkursy, koncerty i rozmowy, w których poruszane są nie tylko tematy związane z historią wybranych miejsc – uczestniczą w nich przedstawiciele współczesnych instytucji kultury, aktywnych w danym regionie. Wszystkie audycje są transmitowane na antenie Programu 2 w każdą sobotę w godz. 15.00-17.00. Przed audycjami dziennikarze Dwójki prowadzą zajęcia animacyjne oraz plenerowe odsłony konkursu "Dwójka na piątkę" z atrakcyjnymi nagrodami.

W następną sobotę 31 sierpnia dziennikarze Programu 2 Polskiego Radia zapraszają na plenerową audycję w Krakowie, gdzie odbędzie się Wielki Finał "Lato z Radiem Festiwal" 2019. Więcej informacji na stronie: latozradiem.pl.

***

Na audycję "Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato '39" w Zamościu w sobotę (24.08) w godz. 15.00-17.00 zapraszają Beata Kwiatkowska i Paweł Siwek.

am

Zobacz więcej na temat: Zamość
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piotr Duda: język polski jest cudowny

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 10:46
- Przed nami siedem dni święta literatury w Szczebrzeszynie: spotkań autorskich, spotkań z poetami, wręczania nagród i słuchania literatury czytanej przez wybitnych polskich aktorów. Jak zwykle to wspaniała przygoda - opowiadał w audycji dyrektor festiwalu Stolica Języka Polskiego.
rozwiń zwiń