"Dwójka na miejscu". Zamość - rówieśnik Buenos Aires

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2019 17:00
- Zamość został ulokowany 10 kwietnia 1580 roku, czyli tego samego dnia, co stolica Argentyny. Wcześniej nie było tu żadnej wsi ani miasteczka, tylko bagna i rozlewiska przepływającej nieopodal rzeki Łabuńki - mówił w pelenerowej audycji Dwójki przewodnik Daniel Sabaciński.
Audio
  • "Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato ‘39". Audycja z Zamościa
Audycja  Dwójka na miejscu  Znaki Niepodległej. Ostatnie lato 39  z Zamościa
Audycja "Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato '39" z ZamościaFoto: PR2

W czasie dwugodzinnej audycji "Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato ‘39" z zamojskiego Rynku Wielkiego dużo mówiliśmy o historii miasta. Zamość powstał z inicjatywy Jana Zamojskiego, który podczas swojego pobytu we Włoszech zachwycił się klimatem tamtejszych miast. - Postanowił przenieść tę atmosferę do Polski - opowiadał Daniel Sabaciński. - Zamość miał być miastem idealnym, łączącym wygodę dla mieszkańców z estetyką. Został zaprojektowany przez Bernarda Morandiego na planie szachownicy, co było popularne w tamtym czasie, i był złożony z części pałacowej i miejskiej, obwarowanej murami.

Znawca historii Zamościa wyjaśnił, dlaczego w mieście tym hejnał grany jest tylko na trzy strony świata i przy okazji rozprawił się z pewną miejską legendą. Daniel Sabaciński przywołał też inną z legend, wedle której z Zamościem związane jest określenie "szwedzki stół".

Przybliżyliśmy również historię wielkich kobiet Zamościa – m.in. Róży Zamoyskiej. Sprawdziliśmy, w których miejscach improwizował na fortepianie Mieczysław Kosz, oraz przepytaliśmy Macieja Pieprzycę – reżysera filmu "Ikar. Legenda Mietka Kosza" o to, jak odwzorowany zostanie Zamość na srebrnym ekranie 

Zgłębialiśmy także historię 20-lecia międzywojennego oraz losy miasta podczas II Wojny Światowej. Odwiedziliśmy wystawę poświęconą Powstaniu Zamojskiemu 1942 roku. Ponadto słuchaliśmy dawnej muzyki odnalezionej w Zamościu – to za sprawą Capelli All’Antico. W pełni współczesny muzyczny Zamość reprezentowała Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego.

Audycję z plenerowego studia poprzedziły występy artystyczne i inne atrakcje dla mieszkańców miasta i turystów, w tym m.in. koncert muzyki dawnej, warsztaty malowania włóczką z Etno Roztoczem, poczęstunek od Koła Gospodyń Wiejskich w Płoskiem i warsztaty oraz pokazy laboratoryjne organizowane przez MINILAB.

A tak zapraszaliśmy na audycję w Zamościu:

***

Tytuł audycji: "Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato ‘39" 

Prowadzili: Beata Kwiatkowska i Paweł Siwek

Goście: Daniel Sabaciński (przewodnik), Maciej Pieprzyca (reżyser), Paweł Cichosz i Grzegorz Obst ze Stowarzyszenia im. Mieczysława Kosza, Mirosław Bańkowski (kustosz z Muzeum Arsenał); Anna Cichoń-Hereta (Capella All’Antico), Anna Rychter (kustosz), Dominika Lipska (Turystyka z Pasją), Anna Gruszkiewicz (Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego).

Data emisji: 24.07.2019

Godzina: 15.00

***

"Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato ‘39" to cykl audycji plenerowych odbywających w 11 polskich miastach nawiązujących tematyką do lata 1939 r., rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz rocznicy 1989 r. Odwiedzając kolejne miasta Dwójka zaprasza słuchaczy na spotkania, konkursy, koncerty i rozmowy, w których poruszane są nie tylko tematy związane z historią wybranych miejsc – uczestniczą w nich przedstawiciele współczesnych instytucji kultury, aktywnych w danym regionie. Wszystkie audycje są transmitowane na antenie Programu 2 w każdą sobotę w godz. 15.00-17.00. Przed audycjami dziennikarze Dwójki prowadzą zajęcia animacyjne oraz plenerowe odsłony konkursu "Dwójka na piątkę" z atrakcyjnymi nagrodami.

W następną sobotę 31 sierpnia dziennikarze Programu 2 Polskiego Radia zapraszają na plenerową audycję w Krakowie, gdzie odbędzie się Wielki Finał "Lato z Radiem Festiwal" 2019. Więcej informacji na stronie: latozradiem.pl.

bch

Czytaj także

Piotr Duda: język polski jest cudowny

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 10:46
- Przed nami siedem dni święta literatury w Szczebrzeszynie: spotkań autorskich, spotkań z poetami, wręczania nagród i słuchania literatury czytanej przez wybitnych polskich aktorów. Jak zwykle to wspaniała przygoda - opowiadał w audycji dyrektor festiwalu Stolica Języka Polskiego.
rozwiń zwiń