Bomba atomowa z Liverpoolu

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2011 13:05
Popowy poeta Brian Patten, współtwórca jednej z najpoczytniejszej antologii poezji w historii literatury, będzie gościem specjalnym kwietniowego festiwalu Port Wrocław.
Audio

Poezja powinna wyprowadzać wszystkich, co czują się bezpieczni, na środek ruchliwej szosy. I tam ich porzucać. (Brian Patten)

Według Briana Pattena słowa "poezja" nie powinno pisać się wielką literą, bo poezja powinna być zabawą, żywym reagowaniem na współczesność, obrazem świata, ujętego w lekkich frazach. Zadebiutował w latach 60., a wydana kilka lat później wraz z Adrianem Henrym i Rogerem McGoughem antologia "The Mersey Sound" jest jedną z najpopularniejszych tomików poetyckich w historii literatury.

 

/

 

Ścisły związek poety z tempem miejskiego życia Liverpoolu znalazł odzwierciedlenie w jego twórczości. Patten wychodząc z założenie, że język jest żywym organizmem, ulegającym z upływem czasu przeróżnym modyfikacjom, wprowadzał wciąż poprawki do swoich tekstów. Dla niego pisanie to nieustanny proces, któremu podlegają nawet wiersze już dawno opublikowane. Być może dlatego Allen Ginsberg mawiał o Pattenie, że "jest młodszy od bomby atomowej". Dużą wagę przywiązywał do prezentacji poezji – chętnie sam deklamował swoje utwory publicznie.

Ceniony twórca grupy liverpoolskiej, którego twórczość zaliczana jest do nurtu poezji pop i performance, miał spory wpływ na kształtowanie się języka poetyckiego polskiej literatury. "Śląska awangarda poetycka" odkryła go w latach 70. Patten uczestniczył także w sporze o język nowej poezji, który toczył się między Marcinem Świetlickim i Krzysztofem Koehlerem na łamach "brulionu".

Poezja jest ostatnim źdźbłem trawy zerwanym w miejskim parku
"Poezja jest ostatnim źdźbłem trawy zerwanym w miejskim parku"

 

W niedawno wydanym wyborze jego liryków, zatytułowany "Teraz będziemy spać, leżeć bez ruchu lub ubierzemy się na powrót" znalazły sie wiersze w przekładach Jerzego Jarniewicza, Tadeusza Sławka, Piotra Sommera i Adama Szuby. O tym tomiku wierszy w Dwójkowych "Słowach po zmroku" opowiadał Jerzy Jarniewicz.

Brian Patten będzie gościem specjalnym 16. edycji festiwalu literackiego Port Wrocław 2011. Wystąpi 9 kwietnia wraz z Michaelem Longleyem, a przed najmłodszymi czytelnikami spotka się 10 kwietnia.

Audycję przygotował Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska.

Aby dowiedzieć się więcej, kliknij ikonę dźwięku w boksie Posłuchaj po prawej stronie.

(Lm)

Czytaj także

Radiowe ucho poety

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2011 16:06
Dźwięk w tłumaczonej poezji jest tak samo ważny jak jej forma i treść - tę zasadę austriacki poeta stosował także we własnej twórczości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poezja śmiertelnie niebezpieczna

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2011 14:20
Jeden z wierszy Osipa Mandelsztama spowodował zesłanie na katorgę jego autora. Innym wierszem - napisanym wbrew swoim ideałom - poeta próbował się ratować.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muza Duinejskich Elegii

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2011 19:04
Marie von Thurn und Taxis nie zapisała się w historii wielkimi literami, ale gdyby nie ona najsłynniejsze utwory R.M. Rilkego być może nigdy by nie powstały.
rozwiń zwiń