Książka trudna i wstrząsająca

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2011 15:19
Dziękujemy za liczny udział w naszym konkursie. Oto zwycięzcy!
Audio

W naszym konkursie literackim książkę Marieli Mehr wylosowali:

Pani Alicja z Gdańska Oruni
Pani Anna z Olsztyna
Pani Agnieszka z Oleszyc

Gratulujemy!

***

– To niesamowite, że kobieta z taką historią, z takim bagażem cierpienia, której głównym tematem twórczości jest przemoc – że ta kobieta jest jednocześnie ciepłym, niezwykle serdecznym, otwartym człowiekiem – mówiła w Dwójce Katarzyna Leszczyńska, tłumaczka pierwszej w języku polskim książki Marielli Mehr.

Mehr urodziła się w 1947 roku Szwajcarii. Zaraz po urodzeniu została odebrana matce – w Szwajcarii trwała wówczas akcja "cywilizowania aspołecznych koczowników". By "ucywilizować", rozbijano rodziny, niszczono strukturę "włóczęgów". Podobnie jak Mariellę, osierocono wcześniej jej matkę.

Przyszła pisarka przechodziła przez trudne do wyobrażenia dzieciństwo i młodość. Szpital dla psychicznie upośledzonych niemowląt, sierocińce, rodziny zastępcze (od których uciekała, bo nie mogła znieść traktowania: przemocy i gwałtów), zakłady poprawcze (kara za te ucieczki). Kiedy związała się ze starszym od siebie mężczyzną - byłym więźniem obozu koncentracyjnego - zamknięto ją w więzieniu dla kobiet, zabrano jej nowo narodzone dziecko, poddano sterylizacji…

Później odkryła, że sposobem na poradzenie sobie z traumą może być literatura: pisanie o tym, co straszne, nazywanie tego, wytwarzanie dystansu. Zaczęła od dziennikarstwa: walczącego, ostrego i bez kompromisów. W swych tekstach obnażała prawdę o zakłamaniu szwajcarskiego społeczeństwa, stając się jednocześnie bojowniczką o prawa mniejszości narodowych.

Prawdziwym przełomem okazała się jej pierwsza książka: podszyta autobiografią powieść "Epoka kamienna" (1981). "Oskarżona" – powieść, która ukazała się w maju w Polsce – jest jednym z kolejnych utworów Marielli Mehr, stanowi trzecie ogniwo trylogii poświęconej przemocy. Książka ta przedstawia historię morderczyni i podpalaczki Kari Selb, opowiedzianą jej własnymi słowami w przejmującym grozą monologu. – Pisanie tej powieści wpędziło Mariellę Mehr w kryzys, gdyż przypomniała sobie przeżyty w dzieciństwie pożar – mówiła Katarzyna Leszczyńska. – Jednocześnie tworzenie okazało się terapią:  pisarka pozbyła się poczucia winy związanego z tą traumatyczną historią.

Aby wysłuchać rozmowy z Katarzyną Leszczyńską, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie Posłuchaj po prawej stronie.

Audycję przygotował Witold Malesa.


***

/

Zapraszamy do udziału w konkursie, w którym do wygrania powieść Marielli Mehr. Aby wygrać "Oskarżoną", wystarczy odpowiedzieć na pytanie: z jakiej grupy etnicznej (dopiero w latach 80. uznanej za mniejszość narodową) wywodzi się Mariella Mehr?

Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres dwojka.konkursy@polskieradio.pl

Wraz z odpowiedzią prosimy o przesłanie danych niezbędnych do realizacji konkursu (imię, nazwisko, adres zamieszkania, zgoda na wykorzystanie i przetwarzanie danych osobowych w celach realizacji konkursu).

Uwaga: konkurs trwa do niedzieli, 26 czerwca.

 

Czytaj także

Bachmann i Celan – miłość tragiczna, miłość poetycka

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2010 08:56
Życie i twórczość córki esesmana i uciekiniera z obozu koncentracyjnego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muza Duinejskich Elegii

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2011 19:04
Marie von Thurn und Taxis nie zapisała się w historii wielkimi literami, ale gdyby nie ona najsłynniejsze utwory R.M. Rilkego być może nigdy by nie powstały.
rozwiń zwiń