X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Na więcej, na przepadłe" – spór o wiersze Wacława Tkaczuka

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2013 19:03
- Jestem przeciwny pakowaniu Tkaczuka między romantyków - mówił w "Tygodniku literackim" Leszek Szaruga, komentując nowo wydany tomik wierszy poety "Na więcej, na przepadłe".
Audio
  • Iwona Smolka, Leszek Szaruga i Piotr Matywiecki rozmawiają o nowym tomie wierszy Wacława Tkaczuka "Na więcej, na przepadłe" (Dwójka/Tygodnik literacki)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: LiliGraphie /Shutterstock.com

Wacław Tkaczuk, znany z anteny Dwójki jako kronikarz, komentator i egzegeta współczesnej poezji polskiej, pozostaje od wielu już lat poetyckim outsiderem. Nowy, trzeci tom autorstwa urodzonego w 1942 roku poety nosi tytuł "Na więcej, na przepadłe". Ukazuje się on po długiej przerwie wydawniczej (poprzednie tomy, "Skrzydło liścia" i "Co z ognia, co z wody", ogłosił w latach 1970 i 1977).

Najstarszy wiersz pochodzi z roku 1979, najmłodszy - z roku1999. W każdym ze swych utworów Tkaczuk dochowuje wprawdzie wierności idiomowi poezji awangardowej, ale zarazem bardzo często  - w imię deklarowanego publicznie dążenia, by porozumieć się ze sobą i z Bogiem - odwołuje się do treści religijnych. Unika przy tym przemilczania okoliczności przygód i fascynacji, a nawet obsesji, wywodzących się z innego bieguna.

Jak podkreślał Leszek Szaruga, Wacława Tkaczuka można uznać za przedstawiciela poezji awangardowej. - W jego wierszach widać zwięźle nakreślone obrazy, ponadto autor przejawia w nich skłonność do wyznań. To typowe cechy awangardy - tłumaczył. Zdaniem natomiast prowadzącej audycję Iwony Smolki, poezję Tkaczuka przenika duch romantyzmu. Z jej poglądem zgodził się Piotr Matywiecki. - Autor w każdej części tomu dąży do czegoś ponad siebie, co jest charakterystyczne właśnie dla romantyków - uzasadniał.

Wiersze ukazały się nakładem Wydawnictwa Iskry.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ptaki i ludzie Brunona Schulza

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2012 12:08
- Dzieciństwo to dla niego stan ducha, do którego my, dorośli ludzie powinniśmy dojrzeć. Jego pisarstwo właśnie jest okrężną drogą do tego wzniesienia się ku dzieciństwu - mówił w Dwójce krytyk literacki Tomasz Burek w związku z, przypadającą dziś, 70. rocznicą śmierci autora "Sklepów cynamonowych".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziwna rzecz: pisanie

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2012 14:09
W "Tygodniku literackim" omówimy książkę Małgorzaty Łukasiewicz, znakomitej tłumaczki i eseistki, poświęconej fascynującemu światu literatury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Baczyński wciąż jest najpopularniejszym polskim poetą

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 12:30
To film poetycko-biograficzny, wychodzący poza gatunkową klasyfikację. "Baczyński" to eksperyment. Linię narracyjną stanowi kilkanaście wierszy artysty w wykonaniu slamerów, czyli młodych poetów - opowiada Stanisław Szymański.
rozwiń zwiń