X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Posłuchaj nowego "Don Kichota"!

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 15:15
Arcydzieło Miguela de Cervantesa w przekładzie Wojciecha Charchalisa czytał w Dwójce Wiktor Zborowski.
Audio
 • Miguel de Cervantes "Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manczy", czyta Wiktor Zborowski - cz. 1. (To się czyta/Dwójka)
 • Miguel de Cervantes "Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manczy", czyta Wiktor Zborowski - cz. 2. (To się czyta/Dwójka)
 • Miguel de Cervantes "Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manczy", czyta Wiktor Zborowski - cz. 3. (To się czyta/Dwójka)
 • Miguel de Cervantes "Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manczy", czyta Wiktor Zborowski - cz. 4. (To się czyta/Dwójka)
 • Miguel de Cervantes "Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manczy", czyta Wiktor Zborowski - cz. 5. (To się czyta/Dwójka)
 • Miguel de Cervantes "Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manczy", czyta Wiktor Zborowski - cz. 6. (To się czyta/Dwójka)
 • Miguel de Cervantes "Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manczy", czyta Wiktor Zborowski - cz. 7. (To się czyta/Dwójka)
 • Miguel de Cervantes "Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manczy", czyta Wiktor Zborowski - cz. 8. (To się czyta/Dwójka)
 • Miguel de Cervantes "Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manczy", czyta Wiktor Zborowski - cz. 9. (To się czyta/Dwójka)
 • Miguel de Cervantes "Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manczy", czyta Wiktor Zborowski - cz. 10. (To się czyta/Dwójka)
Tłumaczenie Don Kichota dokonane przez Wojciecha Charchalisa to pierwsze polskie krytyczne wydanie od 1955 roku i przekładu Anny Ludwiki i Zygmunta Czernych. Na zdj. fragm. obrazu ze zbiorów Biblioteca de la Facultad de Derecho y Ciencias del Trabajo Universidad de Sevilla
Tłumaczenie "Don Kichota" dokonane przez Wojciecha Charchalisa to pierwsze polskie krytyczne wydanie od 1955 roku i przekładu Anny Ludwiki i Zygmunta Czernych. Na zdj. fragm. obrazu ze zbiorów Biblioteca de la Facultad de Derecho y Ciencias del Trabajo Universidad de SevillaFoto: Wikipedia/domena publiczna

"Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manczy" – opublikowane na początku XVII wieku dzieło hiszpańskiego pisarza – należy do pierwszych, a jednocześnie najważniejszych europejskich powieści nowożytnych. Z jednej strony to pełna fantastycznych przygód, komiczna (wszak autor parodiuje rycerskie romanse) historia o ubogim szlachcicu, który naczytawszy się opowieści o wielkich bohaterach i ich heroicznych czynach, postanawia zostać błędnym rycerzem. Rosynant, nieodłączny Sancho Pansa, no i daleka, piękna Dulcynea – Rycerz o Smętnym Obliczu w pełnym, choć skromnym nieco rynsztunku wyrusza w świat, by bronić honoru wdów, dziewic i sierot, by walczyć ze złem i zbierać dowody swojego męstwa. Świat, jak się okazuje, nie potrzebuje jednak takich obrońców, kontrast między wyobrażeniem a rzeczywistością wywołuje śmiech, ale i gorzką refleksję.

"Don Kichot" to książka dla ludzi po czterdziestce. Posłuchaj rozmowy z autorem najnowszego tłumaczenia arcydzieła Cervantesa Wojciechem Charchalisem>>>

Wielka powieść Cervantesa jest bowiem również przejmującą historią o człowieku, który tęskni za dawno umarłymi ideałami, za wartościami, o których świat zapomniał. I choć donkiszoteria nie jest (najprawdopodobniej) postawą godną polecenia, uosabiający ją bohater wywołuje naszą sympatię. Jego tęsknota za piękniejszym światem wydaje się być uczuciem ponadczasowym.

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowanie: Anna Lisiecka

Czytał: Wiktor Zborowski

Data emisji: 13-24.04.2015

Godzina emisji: 9.45

jp/mc/mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dzienniki Hansa Christiana Andersena

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2015 16:00
Polskie wydanie "Dzienników" to wybór dokonany z dziesięciotomowej duńskiej edycji. Ich fragmenty czyta Jacek Poniedziałek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Przemyślny ból". Posłuchaj historii lekarza bez serca

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2015 16:00
Kto potrzebny jest światu bardziej – dobry, ale zwyczajny człowiek, czy geniusz bez serca? Fragmenty nagradzanej powieści Andrew Millera czytał w Dwójce Paweł Domagała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podróż przez życie Bunina. Czyta Mariusz Benoit

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2015 18:50
Posłuchaj szczególnej opowieści biograficznej o słynnym rosyjskim pisarzu: "W lodach Prowansji - Bunin na wygnaniu" Renaty Lis.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Englert czyta "Dziennik" Szczepańskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2015 16:00
Zapiski Jana Józefa Szczepańskiego to panorama epoki i autoportret niezależnej duszy człowieka, który żarliwie broni swoich racji.
rozwiń zwiń