Leopold Tyrmand "Pokój ludziom dobrej woli..."

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2010 16:48
W cyklu "To się czyta": fragmenty nowo wydanych opowiadań autora "Złego" i "Dziennika 1954".

W tym tygodniu w cyklu "To się czyta" zapraszamy do wysłuchania fragmentów książki Leopolda Tyrmanda "Pokój ludziom dobrej woli..." w interpretacji Krzysztofa Banaszyka.

"Pokój ludziom dobrej woli..."  to zbiór nigdy dotąd niepublikowanych w formie książkowej tekstów Leopolda Tyrmanda, drukowanych w latach 1946-1963 w polskiej prasie: w "Przekroju" ("Pokój ludziom dobrej woli…" oraz "Ziutek nie chce spekulować"), "Tygodniku Powszechnym" ("Zatoka dobrych kąpieli" oraz "Żegluga na jachcie - Cudowne zmęczenie Nr 3"), a także w "Dziś i jutro" ("Błyskawicę słychać w Olsofiordzie"), "Przeglądzie kulturalnym" ("Kolacja") czy "Dialogu" (projekt scenariusza "Niebo").

Opowiadania te, jak większość prozy Tyrmanda, można odczytywać jako zbeletryzowane fragmenty jego biografii. W pierwszym okresie, po powrocie do Polski, pisarz wracał do swoich przeżyć wojennych. Potem coraz bardziej angażował się w to, co go otaczało. Wraz z tą zmianą odchodził od formy realistycznej na rzecz pastiszu i purnonsensu. Ale niezależnie jaki temat obierał, zawsze było to pisanie wbrew regułom. Może dlatego do dziś tak znakomicie się go czyta. (inf.: wydawnictwomg.pl)

Audycję przygotowała Elżbieta Łukomska.

25-29 października (poniedziałek-piątek), godz. 23:00

Czytaj także

Leopold Tyrmand - "Dziennik 1954"

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2009 16:29
„Dziennik 1954” jest kroniką określonego czasu, i to czasu jak na dziennik wyjątkowo krótkiego, nie jednego roku nawet, lecz zaledwie jednego kwartału, okresu od 1 stycznia do 2 kwietnia 1954.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tyrmand miał lancet chirurga"

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2010 16:32
Po Leopoldzie Tyrmandzie pozostały nie tylko książki. Pozostawił po sobie styl życia, który do dziś znajduje naśladowców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielki, kryminalny przekręt

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2010 12:00
Premierą „Złego” Leopolda Tyrmanda w reż. Jana Buchwalda Teatr Powszechny uświetni otwarcie sezonu na odnowionej Scenie 300.
rozwiń zwiń