"Pies Baskerville’ów" A. Conan Doyle'a. Sherlock Holmes w najlepszym wydaniu

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2025 09:04
W tym miesiącu mija 95 lat od śmierci szkockiego pisarza sir Arthura Conan Doyle'a, twórcy niezapomnianego bohatera literackiego – detektywa Sherlocka Holmesa. W cyklu "To się czyta" przypominamy jedną z najsłynniejszych powieści brytyjskiego autora, zatytułowaną "Pies Baskerville'ów".
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/AVN Photo Lab

Opowieść ukazywała się w odcinkach od sierpnia 1901 roku w czasopiśmie "The Strand Magazine", a w postaci książkowej wydano ją w marcu 1902 roku. W tym też roku Eugenia Żmijewska przełożyła powieść na język polski i nadała jej tytuł "Tajemnica Baskerville’ów". Następny, drugi przekład - z 1903 roku, autorstwa Bronisławy Neufeldówny - nosił już tytuł "Pies Baskervilleów".

A co wiemy o tytułowym psie? To, że "był czarny jak węgiel, olbrzymi – taki, jakiego dotąd nie widziały oczy żadnego śmiertelnika. Z jego otwartej paszczy buchał ogień, ślepia żarzyły się jak węgiel, a po całym jego ciele pełzały migotliwe płomyki. Nigdy nawet w majaczeniach chorego umysłu nie mogło powstać nic równie dzikiego, przerażającego, szatańskiego, jak ten czarny potwór, który padł na nas z tumanów mgły".

POSŁUCHAJ:

Arthur Conan Doyle "Pies Baskerville'ów", czyta Wojciech Duryasz cz. 1. <<<

Kiedy dr Jakub Mortimer z Grimpen w hrabstwie Devon przybył na Baker Street, by przedstawić słynnemu detektywowi wstrząsającą legendę o psie potworze, zanotowaną w manuskrypcie z 1742 roku, ten go wyśmiał, porównując przedstawioną opowieść do "bajek o żelaznym wilku, godną amatora". "Gdzież tu zagadka do rozwiązania?" – pytał. Ale Mortimer nie dał się zbić z tropu. Kiedy ujawniał coraz to nowe szczegóły działania klątwy, która padła na ród Baskervilleów, Sherlock Holmes słuchał z uwagą i rosnącym zainteresowaniem…

Powieść "Pies Baskerville’ów" sir Artura Conan Doyle'a znalazła się na listach "100 książek XX wieku według francuskiego dziennika "Le Monde" i "100 najlepszych powieści kryminalnych wszech czasów". Doczekała się wielu przeróbek teatralnych i filmowych.

Na antenie radiowej Dwójki fragmenty tej intrygującej książki czyta Wojciech Duryasz.

***

Na audycję "To się czyta" zapraszamy od poniedziałku do piątku (21-25.07.) w godz. 9.30-9.40. Cykl przygotowała Elżbieta Łukomska.

pg/k

Czytaj także

Arthur Conan Doyle. 10 mniej znanych faktów z życia twórcy Sherlocka Holmesa

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2025 08:00
Arthur Conan Doyle zmarł 7 lipca 1930 roku, przeżywszy 71 lat wypełnionych lekturą książek, praktyką lekarską, a przede wszystkim pracą pisarską, której najtrwalszym śladem jest cykl powieści i opowiadań o Sherlocku Holmesie. Lecz Doyle miał także inne pasje, a do tego spotkało go kilka interesujących przygód.
rozwiń zwiń