Piotr Ibrahim Kalwas "Tarika"

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2012 17:01
"Tarika" w języku arabskim oznacza drogę. Nowa książka Piotra Ibrahima Kalwasa, opowieści o ściganiu tajemnicy, o spotkaniach z intrygującymi postaciami, o poznaniu siebie i innych, na antenie Dwójki oraz na naszej stronie!
Audio
Fragm. okładki książki Piotra Ibrahima Kalwasa Tarika, Wydawnictwo: JanKa.
Fragm. okładki książki Piotra Ibrahima Kalwasa "Tarika", Wydawnictwo: JanKa.Foto: mat. prasowe

Świat Kalwasa nie zna granic. "Tarika" wyraża tę myśl dobitniej niż wcześniejsze książki jej autora. Wioska przy granicy Ghany i Togo, paryska  rue de Gergovie, plac Dzierżyńskiego w Warszawie, Villa Alexandrine w Vence czy wnętrze kościoła w Czennaju stają się miejscami, w których czas i przestrzeń zmieniają swój sens. Każda z dziesięciu opowieści jest na pozór zamkniętą całością,  ale wszystkie łączy próba ścigania tajemnicy – świata i ludzi; znanych z imienia i nazwiska lub anonimowych, nie całkiem jednak przypadkowo spotkanych. Niektórzy z nich – Schulz, Cortázar, Gombrowicz czy dżinista digambari – zasługują na miano szajchów; idąc po ich śladach, autor pyta o naturę czasu, źródła uniesień twórczych, możliwość rozumienia siebie i innych. Tropi przyczyny sporów kulturowych i socjalnych. Napotykając zło, wybucha najszczerszym gniewem, neutralizuje je szyderstwem, rozbraja śmiechem. Jak zwykle – prowokuje.
 

Autor o książce:
Tarika w języku arabskim oznacza drogę. To mistyczna ścieżka poznania w islamskim sufizmie. Każdy sufi powinien mieć swoją własną drogę, chociaż niektórzy wolą nauczycieli. Ja nauczycieli nie mam i nie chcę mieć. Ta książka jest moją tariką. Gdybym miał ją krótko zdefiniować, powiedziałbym tak: ty idziesz do fryzjera i się strzyżesz, potem ja idę do fryzjera i też się strzygę, a potem się spotykamy i sobie o tym gadamy, pykając z fajeczki. I to jest właśnie tarika. Albo i nie.
 

Piotr Ibrahim Kalwas, ur. w 1963 r. w Warszawie, pisarz, eseista, podróżnik, autor pięciu książek: "Salam" (2003), "Czas" (2005, nominacja do Nagrody Nike), "Drzwi" (2006), "Rasa mystica" (2008) i "Dom" (2010). Śpiewał w zespole punkowym, wytwarzał biżuterię z modeliny, żył i pracował w Norwegii, pisał scenariusze filmowe. Od 2000 muzułmanin. Od 2008 mieszka głównie w egipskiej Aleksandrii. 

Fragmenty "Tariki" Piotra Ibrahima Kalwasa (Wydawnictwo: JanKa) od 12 marca (poniedziałek) czyta na naszej antenie Grzegorz Damięcki. 

 


Czytaj także

Od faktów do fikcji: Piotr Ibrahim Kalwas. W poszukiwaniu Innego

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2010 11:26
4 maja 2010, godz. 21:30
rozwiń zwiń