X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dzienniki ostatnie Zygmunta Mycielskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2012 18:00
Fascynująca lektura zapisków kompozytora, muzykologa i publicysty, jednej z najważniejszych postaci polskiego życia muzycznego po II wojnie światowej. Czyta Mariusz Benoit.
Mariusz Benoit
Mariusz BenoitFoto: Grzegorz Śledź/PR2

W Dwójce proponujemy, jeszcze pachnący farbą drukarską, ostatni tom "Dzienników" Zygmunta Mycielskiego, opublikowany przez Wydawnictwo Iskry w 25. rocznicę śmierci autora.

Ponadtysiącstronicowy tom "niby-dziennika" stanowi z jednej strony niezwykły dokument czasu sporządzony ręką jego uważnego, krytycznego świadka - pisze Jacek Puciato. - Z drugiej zaś jest przejmującym świadectwem ostatnich lat życia człowieka, z natury rzeczy naznaczonych poczuciem przemijalności, nadchodzącego końca. U Mycielskiego przeczucie tej schyłkowości obejmuje zarówno plan globalny (sytuacja społeczna i polityczna, nie tylko w Polsce, jako przyczynek do dalekich od optymizmu rozmyślań), jak i rzecz jasna osobisty. Wysiłkowi kompozytorskiej pracy, odnawianej wciąż wierze w to, co się robi, towarzyszą chwile zwątpienia (zwłaszcza że warunki do wykonywania tej pracy nie są najlepsze). A na to wszystko nakładają się krążące wciąż nad głową myśli o zagładzie, wraz ze śmiercią, własnego świata. "Siedzę nad nutami – a nade mną powodzie, więzienia, procesy, milczenie, kłamstwa, podłości i bohaterstwa, tupiący nogami (...) żołnierze, kraj nakryty płachtą brezentu, świat trzeszczący słowami, niemocą i strachem. Milczący i stary siedzę w futrze, jem czosnek, chodzę ostrożnie i wolno, żeby nie złamać nogi. Tutaj albo się ma duszę nieśmiertelną, i wtedy nie warto dbać o życie, albo się duszy nie ma, a wtedy – co warte jest życie?"

Zobacz więcej

Zygmunt Mycielski: "Niby-dziennik ostatni 1981-1987". Czyta Mariusz Benoit.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Saga rodu Mycielskich

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2011 13:01
Prof. Roman Mycielski -autor książki "Pałac na Opieszynie" opowiada o dziejach swojej rodziny, a także o kolejach losu rodowego majątku w Wielkopolsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pisarze wobec wydarzeń 56 roku

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2011 10:20
Kolejna, trzecia już audycja z cyklu przypominającego postawy literatów w czasie odwilży październikowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tysiąc stron z ostatnich lat życia

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2013 10:00
Rozmowa o ostatnim, szczególnym tomie zapisków osobistych Zygmunta Mycielskiego – kompozytora i pisarza, którego 26. rocznicę śmierci wspominamy 5 sierpnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Archiwalne nagrania z Mycielskim

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 13:14
W 105. rocznicę urodzin audycję poświęciliśmy polskiemu kompozytorowi i krytykowi muzycznemu. Sięgamy po archiwalne wywiady z Zygmuntem Mycielskim.
rozwiń zwiń